پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو

مینیسک یکی از قسمت‌های مهم زانو به شمار می‌آید، این قسمت به عنوان ضربه‌گیر عمل کرده و باعث استحکام زانو‌ها می‌شود. یکی از مشکلاتی که در این بخش زانو بسیار رواج دارد، پارگی مینیسک زانو  (Meniscus tear of the knee) است. این پارگی باعث ایجاد اختلال در عملکرد زانو‌ها شده و زندگی روزمره فرد را دچار مشکل ‌می‌کند. هر گونه فعالیتی که باعث چرخش بیش از حد زانو شود، مخصوصا هنگامی که تمام وزن فرد بر روی زانوها است، می‌تواند باعث پارگی مینیسک زانو شود. با توجه به شیوع این اختلال در افراد مختلف، بهتر است تمام مردم اطلاعات مفیدی در مورد آن کسب کنند. با فهمیدن این که پارگی مینیسک زانو چیست، می‌توان از بروز آن پیشگیری کرده و با روش‌های مناسب، نسبت به درمان پارگی مینیسک زانو اقدام کرد.

پارگی مینیسک زانو چیست؟

در هر کدام از زانو‌های ما دو تکه غضروفی به صورت C شکل وجود دارد، در واقع این غضروف مانند یک بالشتک میان استخوان ساق پا و ران شما عمل می‌کند. هنگامی که مینیسک دچار پارگی می‌شود، این ناحیه دارای سفتی، درد و تورم خواهد شد. همچنین هنگامی که این اتفاق در زانوی شما رخ دهد، ممکن است انسداد حرکت زانو را حس کرده و در کشیدن زانوی خود مشکل داشته باشید. در اغلب موارد پارگی مینیسک نیاز به جراحی نداشته و با بهره‌گیری از روش‌هایی مختلف، به طور خود به خود بهبود می‌یابد. اما در مواقع دیگر، مینیسک زانوی فرد دچار پارگی شدید شده و نیاز به عمل جراحی خواهد داشت.

علت پارگی مینیسک زانو چیست؟

شاید این سوال برای بسیاری از افراد پیش بیاید که علت پارگی مینیسک پا چیست؟ در جواب باید گفت؛ این پارگی می‌تواند بر اثر هر نوع فعالیتی رخ دهد. برای مثال؛ می‌تواند ناشی از خم شدن زانو یا پیچ خوردن آن بر اثر فشار ناگهانی باشد. فرقی نمی‌کند، فرد در حال حرکت یا در حالت سکون باشد، اگر وزن زیادی بر روی مفصل وارد شده یا به طور سریع بچرخد، احتمال پارگی مینیسک افزایش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است، در افراد مسن، مواردی چون تغییرات دژنراتیو زانو، می‌تواند باعث پارگی شود. از موارد دیگری که درصد پارگی مینیسک زانو را در افراد افزایش می‌دهند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بلند کردن وسیله سنگین
 • زانو زدن روی زمین
 • چرخاندن تهاجمی زانو
 • چمباتمه زدن عمیق
 • پارگی هنگام ورزش کردن
 • پارگی در محل کار

علائم پارگی مینیسک چیست؟

هنگامی که این پارگی در مینیسک زانو رخ می‌دهد، دارای برخی علائم پارگی مینیسک زانو خواهد بود، شما می‌توانید با توجه به این علائم از پارگی مینیسک خود مطمئن شوید. ممکن است هنگام وقوع این اتفاق، صدای بیرون آمدن آن از مفصل را بشنوید، سپس علائم پارگی مینیسک زانو را مشاهده می‌کنید.

 • سفتی زانو و ورم یا التهاب
 • درد زانو، مخصوصا هنگام لمس ناحیه آسیب دیده
 • اختلال در حرکت زانو و عدم حرکت آن در دامنه حرکتی کامل
 • عدم تحمل وزن فرد توسط زانو
 • قفل شدن یا گرفتگی زانو و صاف نشدن آن

بسیاری از علائم پارگی مینیسک زانو پس از گذشت چند روز برطرف می‌شوند، اما بهتر است در هر صورت به پزشک مراجعه کنید، تا هر چه زودتر از پارگی مطمئن شوید.

تشخیص پارگی مینیسک زانو

شما باید پس از وجود هر گونه علائمی در زانوی خود، به دکتر جراحی مینیسک مراجعه کنید، تا به معاینه زانوی شما بپردازد. در این زمان پزشکان به ناحیه‌ای که مینیسک در امتداد مفصل قرار دارد نگاه کرده، همچنین میزان دامنه حرکتی زانو را بررسی می‌کند. اولین تستی که در این زمینه صورت می‌گیرد، تست مک موری بوده، که شامل خم کردن، راست کردن و چرخش زانو است. در برخی مواقع، پزشکان برای تایید و مطمئن شدن از پارگی مینیسک زانو، انجام برخی آزمایشات تصویر برداری را تجویز می‌کنند، که شامل موارد زیر می‌شود.

 • ام آر آی
 • سونوگرافی
 • تصویر برداری زانو با اشعه ایکس
 • آرتروسکوپی

علت پارگی مینیسک زانو چیست؟

انواع پارگی مینیسک زانو

اصولا انواع پارگی مینیسک زانو به چندین بخش تقسیم می‌شود، هر کدام از آن‌ها با توجه به میزان عوارض و شدت پارگی با یک‌دیگر متفاوت هستند.

 • پارگی شعاعی

از جمله شایع‌ترین پارگی‌های مینیسک به شمار می‌آید، که در ناحیه بدون رگ مینیسک رخ می‌دهد که دارای خون‌رسانی خوبی نیست. همین دلیل باعث می‌شود، توانایی ترمیم نداشته باشد، در چنین مواقعی مراجعه به پزشک الزامی است.

 • پارگی عرضی

یکی از انواع پارگی مینیسک زانو، پارگی عرضی است، که امروزه بسیاری از افراد دچار آن می‌شوند. این نوع پارگی، نسبت به پارگی شعاعی دارای خطر کم‌تری بوده و احتمال ترمیم آن بیشتر است.

 • پارگی پیچیده

پارگی پیچیده بر‌خلاف سایر پارگی‌های مینیسک، شامل چندین نوع پارگی به طور هم ‌زمان می‌شود. به دلیل ماهیت پیچیده آن، زانو توانایی کمی برای ترمیم خواهد داشت، در این حالت جراح مجبور به خارج سازی قسمت آسیب دیده مینیسک می‌شود.

 • پارگی فلپ

پارگی فلپ، فرم دیگری انواع پارگی مینیسک پا محسوب می‌شود، که نسبت به انوع دیگر دارای شیوع کم‌تری است. برخی مواقع منجر به قفل شدن زانو می‌شود، که در این صورت نیاز به جراحی خواهد بود.

 • پارگی باکت هندل

به شکل وسیع‌تری از پارگی در ناحیه مینیسک زانو، باکت هندل گفته می‌شود، که دارای شدت و علائم زیادی است. این نوع پارگی، ابتدا حرکات طبیعی زانو را دچار مشکل کرده و سپس نیاز به جراحی دارد.

درمان پارگی مینیسک زانو

درمان پارگی مینیسک زانو وابسته به شدت و محل پارگی بوده، همچنین موارد دیگری چون سن، آسیب‌های مرتبط و سطح فعالیت در درمان آن تاثیر‌گذار هستند. تمام پارگی‌های مینیسک، نیازی به عمل جراحی نداشته و در بسیاری از موارد درمان‌های غیر‌حراحی می‌توانند راه حل مناسبی باشند.

 • دارو‌های ضد التهاب برای درمان مینیسک زانو

مصرف این گونه دارو‌ها با توجه به نظر پزشک صورت می‌گیرد، که برای کاهش درد و تورم زانو بسیار موثر هستند. از انواع دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی می‌توان به مواردی مانند؛ Aleve، Advil و Motrin اشاره کرد. البته این دارو‌ها ممکن است، با برخی عوارض چون افزایش خطر خون‌ریزی و زخم همراه باشند. بنابر‌این باید آن را فقط در شرایط خاص و با تجویز پزشک متخصص مصرف کنید.

 • زانو‌بند طبی برای درمان مینیسک زانو

یکی دیگر از روش‌های درمان که امروزه بسیار به کار گرفته می‌شود، استفاده از زانو بند طبی برای پارگی مینیسک است.  زانو بند طبی پارگی مینیسک می‌تواند زانو را ثابت نگه داشته و بسیار مفید باشد، در نتیجه باعث بهبود آن می‌‌شود. البته در نظر داشته باشید که زانوبند طبی پارگی مینیسک، نمی‌تواند به تنهایی یک راه درمان باشد. به طور کلی استفاده از زانوبند برای پارگی منیسک باعث کاهش درد شده و آرامش بیشتری به بیماران می‌دهد. باید بدانید که امروزه انواع مختلفی از زانوبند طبی پارگی مینیسک وجود دارند، که انتخاب نوع آن وظیفه پزشک معالج است. به کارگیری زانو‌بند برای پارگی مینیسک، باعث ثابت ماندن زانو شده و فشار وارد شده به آن را کاهش می‌دهد.

 • روش rice برای درمان مینیسک زانو

یک شیوه محافظه کارانه برای درمان پارگی مینیسک زانو محسوب می‌شود، که می‌تواند برای سرعت بخشیدن به درمان بسیار موثر واقع شود. مرحله اول در این روش درمانی استراحت است، باید به زانوی خود استراحت داده و فعالیت‌ها را به پیاده‌روی محدود کنید. بهتر است در طول درمان، زانوی خود را با استفاده از بانداژ یا پارچه ببندید. سعی کنید هنگام نشستن یا دراز کشیدن،‌ یک بالش زیر پای خود قرار داده و زانوی خود را بالا نگه دارید.

عوارض پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو می‌تواند با برخی عوارض همراه باشد، به طور کلی احتمال بروز آرتروز در زانویی که آسیب دیده، بیشتر است. ابتلا به این مشکل می‌تواند باعث احساس درد به طور مداوم، ناتوانی در حرکت دادن زانو در حالت طبیعی و قفل شدن آن شود. تاخیر در شروع درمان و یا تشخیص دیر‌ هنگام، می‌تواند باعث بروز برخی عوارض دیگر در زانوی فرد بیمار شود. برخی مواقع با درمان‌های خانگی می‌توان درد آن را تسکین بخشید، اما با این حال باید به پزشک مراجعه کنید، تا از عوارض بعدی آن دوری کنید.

درمان پارگی مینیسک زانو

برای پارگی مینیسک چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور کلی مراجعه به پزشک در همان زمان‌های ابتدایی بروز علائم، الزامی است. اگر هر کدام از علائم گفته شده را داشتید و تا چندین روز ادامه داشت، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از افراد توجه چندانی به این مشکل نداشته و در زمان مناسب نسبت به درمان آن اقدام نمی‌کنند. هنگامی که تاخیر زیادی برای مراجعه به پزشک به وجود می‌آید، طبیعتا ترمیم و درمان مینیسک دشوار‌تر از قبل خواهد بود.

درمان پارگی مینیسک زانو در طب سنتی

امروزه برخی روغن‌ها در روش طب سنتی برای رفع این مشکل در زانو‌ وجود دارند، که اغلب مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. به طور کلی طب سنتی توصیه به استفاده از روغن‌های طبیعی همچون روغن زیتون و روغن بادام شیرین می نماید. برای بهره‌مندی از شیوه‌های طب سنتی، بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید، تا با توجه به نوع و شدت پارگی، شما را راهنمایی کند. ضماد پیاز گل نرگس، یکی از دارو‌هایی که می‌تواند به درمان آن کمک کند، به شمار می‌آید. در واقع، از ترکیب عسل، گل، پیاز و مقداری سرکه قابل تهیه است، سپس باید بر روی ناحیه آسیب دیده زانو مالیده شود.

پیشگیری از پارگی مینیسک زانو

شاید جلو‌گیری از پارگی مینیسک زانو کار سختی به نظر برسد، زیرا معمولا بر اثر حوادث اتفاق می‌افتد.‌ اما انجام برخی اقدامات و توجه به برخی نکات، تا حد زیادی ریسک آسیب به زانو را کاهش می‌دهند.
گرم کردن سبک قبل از فعالیت‌های ورزشی
افزایش قدرت ماهیچه‌های ران با تمرین مداوم
عدم افزایش شدت تمرینی به طور ناگهانی
حفظ انعطاف پذیری
استراحت دادن به بدن
استفاده از کفش مناسب

آیا پیاده ‌روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟

این سوال ممکن است برای هر فردی پیش بیاید، که آیا پیاده‌ روی برای پارگی مینیسک پا ضرر دارد؟ همچنین برخی افراد در این باورند، که پیاده روی می‌تواند باعث تشدید درد زانو شود. به طور کلی پیاده روی به عنوان ورزشی کم خطر و مناسب شناخته می‌شود، که برای سلامتی افراد فواید زیادی دارد. البته در بحث آسیب دیدگی مینیسک در ناحیه زانو، ابتدا باید به شدت و درجه آسیب توجه کرد، سپس پزشک تشخیص خواهد داد، که امکان پیاده روی وجود دارد یا خیر. برای این افراد، بهتر است پیاده روی با حمایت مناسب و مراقبت‌های ویژه انجام شود. در غیر این صورت، میزان آسیب وارد شده به مینیسک می‌تواند بد‌تر شده و خطرات جدی‌تری به وجود آورد.

آیا پارگی مینیسک زانو ترمیم می‌شود؟

در بیشتر موارد با تشخیص درست و به موقع، همچنین به کارگیری درمان‌های مناسب، می‌توان به سطح قبل از آسیب دیدگی زانو بازگشت و فعالیت‌های مختلف را انجام داد. اما در برخی از پارگی‌های مینیسک برای بهبود و بازگرداندن دامنه حرکتی زانو، نیاز به جراحی وجود دارد. در پارگی که درد زیادی به همراه داشته و حرکت زانو را مختل کند، برداشتن یا ترمیم ناحیه آسیب دیده مینیسک، نیاز خواهد بود. همچنین به وجود آمدن پارگی مینیسک زانو در ناحیه دو سوم داخلی مینیسک، نمی‌تواند خود به خود بهبود یابد، زیرا فاقد جریان خون به منظور تحریک پاسخ سیستم ایمنی بدن است.

برای پارگی مینیسک زانو چی بخوریم؟

یکی از روش‌های مرسوم برای درمان خانگی این مشکل، مصرف برخی مواد غذایی است. بسیاری از افراد از تاثیر رژیم غذایی بر سیستم ایمنی بدن آگاه نیستند، می‌توان با مصرف تغذیه سالم، سرعت بهبود پارگی زانو را افزایش داد. برخی از مواد غذایی که در طول درمان زانو، کمک زیادی به شما خواهند کرد، شامل موارد زیر است:
زردچوبه
فلفل هندی
زنجبیل
پروتئین

چه کسانی بیشتر دچار مینیسک زانو می‌شوند؟

بسیاری از فعالیت‌هایی که فشار بیش از حدی به زانو وارد می‌کنند، می‌توانند باعث پاره شدن مینیسک شوند. به طور کلی فعالیت‌هایی که دارای چرخش‌های اجباری یا بلند کردن وزنه هستند، احتمال پاره شدن را افزایش می‌دهند. همین دلیل باعث شده که امروزه در بسیاری از ورزش‌ها مانند بسکتبال، فوتبال و تنیس چنین اتفاقاتی رخ دهد، بنابراین ورزشکاران بیشتر در معرض این خطر قرار دارند. امروزه پارگی مینیسک زانو در کودکان کم سن و سال نیز شیوع پیدا کرده، که بر اثر عدم نظارت کافی هنگام ورزش است. مینیسک با بالا رفتن سن ضعیف‌ تر شده و احتمال پارگی آن بیشتر می‌شود. افراد مبتلا به آرتروز، تا حد زیادی در معرض آسیب زانو یا پاره شدن مینیسک هستند، زیرا این بیماری باعث سفتی و درد مفصل می‌شود.

جمع بندی

حال متوجه شدید که پارگی مینیسک زانو می‌تواند در شرایط و سنین مختلف به وجود بیاید، پس احتمال این که شما نیز در طول زندگی خود به آن دچار شوید، وجود دارد. هنگام وارد شدن آسیب به زانو، بهتر است شیوه‌های درمانی خانگی و طبی را به کار ببرید، سپس نتایج آن را بررسی کنید. ممکن است شدت آسیب زیاد بوده و زانوی شما نیاز به جراحی پیدا کند، که در این صورت باید هر چه زود‌تر این عمل را انجام دهید. افراد دیگر نیز، می‌توانند با به کارگیری روش‌های پیشگیری، از بروز این آسیب در زانو جلو‌گیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *