چطور روتین پوستی داشته باشیم؟

در این مقاله با معرفی انواع پوست و روش صحیح مراقبت از پوست به شما کمک می کنیم بهترین روتین مراقبت از پوست خود را بشناسید تا بتوانید پوستی شفاف و زیبا داشته باشید.

برای داشتن روتین پوستی مناسب در ابتدا باید با نوع پوست خود آشنا شوید تا محصولات متناسب با پوست خود را انتخاب کنید.

معرفی انواع پوست

  • پوست خشک

افراد دارای پوست خشک معمولا حالت پوسته پوسته روی صورت خود دارند و احتیاج شدید به مرطوب کننده در این افراد احساس می شود. پوست این دسته افراد به مقدار کافی چربی تولید نمی کند و به همین دلیل معمولا پس از شستن صورت خود احساس کشیدگی یا خارش می کنند.

  • پوست چرب

افراد دارای پوست چرب، معمولا صورت براقی دارند و بیشتر مواقع با جوش های ناشی از عدم کنترل چربی درگیرند. به طور کلی پوست های چرب باید از محصولاتی که چربی پوست را کنترل می کنند یا oil free استفاده کنند. این نوع پوست دارای منافذ باز می باشند اما از طرفی هم به دلیل چرب بودن پوست خود، دچار چین و چروک پوستی نمی شوند.

  • پوست مختلط

این نوع پوست همانگونه که از نامشان پیداست دارای قسمتی خشک و قسمتی چرب می باشند. پوست های مختلط در ناحیه tzone  صورت یعنی پیشانی، بینی و چانه چرب می باشند. برای مراقبت از پوست مختلط، صرفا از محصولات پوست های مختلط استفاده کنید تا تعادل به صورت شما بازگردد.

  • پوست معمولی

پوست های معمولی حالت یکسانی دارند، کمتر دچار جوش می شوند و از خشکی پوست نیز رنج نمی برند. مراقبت از پوست معمولی کار سختی نیست اما باید توجه کنید که پوست معمولی خیلی زود علائم پیری را نشان می دهد، پس هرگز استفاده از محصولات ضد پیری را فراموش نکنید.

  • پوست حساس

پوست های حساس به سرعت تحریک می شوند و نسبت به محصولات جدید نیز به سرعت واکنش نشان می دهند. این نوع پوست دچار خارش، قرمزی، خشکی و التهاب می باشد؛ در هنگام گرما برافروخته می شود و بعد از اصلاح نیز سریعا جوش می زند.

اگر شما دارای پوست حساسی می باشید، قبل از مصرف محصول جدید حتما تست 24 ساعته انجام دهید.

محصولات مراقبت از پوست

روتین مراقبت از پوست

پس از معرفی انواع پوست ها، به سراغ معرفی روتین پوست صحیح و روش استفاده به ترتیب محصولات مراقبت از پوست می رویم.

1- مرحله اول روتین پوست، پاک کننده ها

برای استفاده از محصولات پوستی همیشه مطمئن شوید که پوست شما فاقد هرگونه مواد آرایشی و آلودگی باشد. مرحله اول پاک کردن صورت شما نباید با شوینده باشد؛ قبل از استفاده از شوینده با استفاده از میسلار واتر و پد، آرایش خود را به خوبی پاک کنید. همچنین می توانید به جای میسلار واتر، از شیر پا کن یا دستمال مرطوب نیز استفاده کنید.

2- شستن صورت با شوینده ها

پس از پاک کردن آلودگی ها و مواد آرایشی، نوبت شستشوی پوست شماست. سعی کنید شوینده صورت مناسب پوست خود را انتخاب کنید. شوینده ها برای انواع پوست های چرب، خشک، مختلط و حتی حساس موجودند؛ برای پوست های معمولی و خشک یک بار شستشو در روز کافی است. اگر دارای پوست چربی هستید با شستشوی صورت خود در صبح و شب، می توانید از چرب شدن آن جلوگیری کنید.

3- مرحله بعد، تونر

پس از اینکه صورتتان را شستید، می توانید از تونر استفاده کنید. تونر ها به عمق پوست شما نفوذ می کنند و هرگونه مواد آرایشی که به درون پوست شما نفوذ کرده اند را از بین می برند.

ویژگی تونر ها:

  • پاکسازی عمیق پوست
  • کمک به کوچک تر شدن منافذ
  • خاصیت آب رسانی و مرطوب کنندگی
  • تنظیم و کنترل چربی در پوست های مختلط و چرب
  • کاهش و بهبود قرمزی و التهاب در پوست های حساس

4- سرم ها

در این مرحله پوست شما بیشترین آمادگی را برای جذب سرم ها دارا می باشد. سرم های پوستی، محصولاتی مغذی سرشار از ویتامین ها و منابع مورد نیاز پوست می باشند که غلظت بالایی دارند. سرم ها انواع مختلفی دارند مانند سرم آبرسان، سرم لیفتینگ، سرم ضد چروک، سرم هیالورونیک اسید، سرم ضد لک و…

به طور کلی سرم ها انواع مختلفی دارند که شما با توجه به نیازتان می توانید سرم ایده آل پوستتان را انتخاب کنید و در جهت بهبود پوست خود از آن استفاده کنید.

5- مرحله پنجم استفاده از کرم دور چشم

دور چشم شما جزو حساس ترین نواحی صورت شما می باشد. پوست شما به دلیل  ظریف و نازک بودن نسبت به سایر نواحی علائم پیری را سریع تر نشان می دهند؛ به همین دلیل استفاده از کرم دور چشم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد تا حالت ارتجاعی پوست شما را به خوبی حفظ کند و از ایجاد خطوط ریز جلوگیری کند.

روش استفاده از کرم دور چشم به این گونه است که مقدار کمی از کرم را برداشته و به صورت ضربه ای و ملایم، آن را زیر چشم خود پخش کنید.

6-  مرحله بعد ضررورت آبرسان ها برای پوست های خشک

کرم های آبرسان حاوی هیالورونیک اسید، سدیم لاکنات، آلوئه ورا و … می باشند که  برای پوست های خشک و دهیدراته کاربرد بسیاری دارند و سبب آبرسانی عمیق می شوند. همچنین بسیار سبک می باشند و سریعا جذب پوست می شوند.

علاوه بر پوست های خشک، پوست های چرب نیز می توانند از آبرسان های مخصوص پوست چرب استفاده کنند تا علاوه بر هیدراته ماندن سلول های داخلی پوست، پوستی شاداب داشته باشند.

7- مرحله بعد، مرطوب کننده

همه ی پوست ها اعم از چرب یا خشک باید از مرطوب کننده استفاده کنند. مرطوب کننده ها علاوه بر آبرسانی پوست شما، سایر محصولات مراقبتی را در پوست شما حفظ می کنند که سبب جذب بیشتر و اثر بخشی بهتر آنها می شود.

همچنین حتما توجه داشته باشید که پوست های چرب یا خشک از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنند تا اثر گذاری مناسبی داشته باشند.

8- آخرین مرحله، ضد آفتاب

ضد آفتاب مهم ترین بخش روتین پوستی شما محسوب می شود. استفاده از ضد آفتاب در هر سنی و چه برای خانم ها و چه برای آقایان از واجبات می باشد. ضد آفتاب از پوست شما در برابر اشعه های مضرمحافظت می کند که باعث جلوگیری از عوارضی مانند پیری زودرس، سرطان پوست و بدتر شدن جای جوش و لک می باشد.

روتین پوستی به ترتیب

جمع بندی

به طور کلی روتین مراقبت از پوست شامل سه مرحله اصلی می باشد: پاکسازی، مرطوب کردن و استفاده از ضد آفتاب. اگر به دنبال روتینی ساده برای مراقبت از پوست می گردید حتما این سه مرحله اصلی را در نظر بگیرید. همچنین با توجه به مشکلات پوستی شما، ممکن است به محصولات دیگری شامل سرم ها، لایه بردار ها و رتونوئید ها احتیاج داشته باشید. همچنین توجه کنید که اگر از محصولات زیادی استفاده کردید و نتیجه ای نگرفته اید با یک پزشک مشورت کنید و از انجام آزمایش غافل نشوید.

بیشتر بخوانید:

. آموزش پاکسازی صورت با دستگاه بخور (مرحله به مرحله) .