یک لبخند زیبا با دندان های سفید و مرتب و یکدست نشان دهندۀ زیبایی و شخصیت افراد است. لبخندی که فرد از خود بجای میگذارد معمولا در ذهن مردم بخوبی ثبت میشود، و بلعکس نامرتبی و دندان‌های زرد میتواند چهرۀ منفی از افراد را در ذهن مردم ثبت کند. لذا دستیابی به دندان‌هایی سالم نیازمند یک عمر محافظت و مراقبت از آنها میباشد. در ادامه به بررسی نکاتی در رابطه با راه های داشتن دندان‌هایی سلامت می پردازیم.

راه های مراقبت از دندان و لثه

🟢 بدون مسواک به رخت خواب نروید!

اهمیت مسواک زدن به موقع بر کسی پوشیده نیست.توصیه های دندان پزشکان بر این است که حداقل دوبار در روز مسواک بزنید. با این حال اهمیت مسواک قبل از خواب به علت تجمع پلاک ها و میکروب ها در طول روز، بیشتر از سایر تایم های شبانه روز است.

🟢 درست مسواک بزنید!

نحوۀ صحیح مسواک زدن به اندازۀ مسواک زدن مهم است. اشتباه در روند مسواک زدن دندان ها با نزدن مسواک هیچ تفاوتی ندارد. به همین دلیل پیشنهاد میشود که برای مسواک دندان های خود وقت بگذارید و با دقت و درستی این کار را انجام دهید. از نکات ریزی که باید در هنگام مسواک زدن، قسمت داخلی دندان‌ها نیز مسواک بزنید تا ذرات غذای باقی مانده کاملا از بین برود و دندان‌ها کاملا پاک شوند.

نحوه ی صحیح مسواک زدن

🟢 از شستن زبان خود غافل نشوید.

ماندگاری پلاک ها بر روی زبان علاوه بر ایجاد بوی بد دهان میتواند باعث سایر مشکلات دهان و دندان شود. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که پس از هربار مسواک زدن، روی زبان خود را به آرامی مسواک بزنید. به منظور شست و شوی زبان میتوان از وسایل تخصصی تر مانند زبان شور استفاده کرد. این ابزار با پاک کردن سطح زبان از خرده های غذا و همچنین باکتری های مضر موجود در دهان، باعث جلوگیری از بوی بد دهان میشود.

🟢 از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

فلوراید همواره یک عنصر اصلی و مهم به جهت حفظ سلامت دهان و دندان میباشد. این موضوع به این دلیل است که فلوراید یک دفاع کننده قوی در برابر پوسیدگی دندان است و به منظور این کار یک سد محافظ برای دندان‌ها ایجاد میکند.

🟢 دهانشویه، دشمن پوسیدگی دندان

یکی از بهترین روش ها برای حفظ سلامت دهان و دندان دهانشویه میباشد. اغلب افراد ضرورتی براستفاده از دهانشویه نمی بینند و فقط از مسواک و نخ دندان برای مراقبت از دندان هایشان استفاده میکنند؛ اما باید توجه داشت که استفاده از دهانشویه باعث میشود تا اسید دهان کاهش یافته و از پوسیدگی دندان جلوگیری میکند.

🟢 از نخ دندان استفاده کنید.

استفاده از نخ دندان حداقل دو بار در روز به منظور از بین بردن تمام جرم های بین دندان و لثه و جلوگیری از خرابی دندان‌ها نیاز است. نخ دندان به خوبی میتواند پلاک و ذرات مواد غذایی که مسواک شما قادر به از بین بردن آنها نبوده است را از بین ببرد.

اما سوالی که ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید این است که نخ دندان را قبل از مسواک استفاده کنند یا بعد از آن؟ که در ادامه به این موضوع میپردازیم.

اول نخ دندان یا اول مسواک؟

اگر اول نخ دندان بکشید، ذرات غذایی از بین دندانها خارج میشود و هنگام مسواک زدن بهتر تمیز میشوند. به این ترتیب کارایی مسواک بیشتر است. اگر نخ کشیدن دندانها برای شما سخت است و یا شما را خسته میکند میتوانید از نسل جدیدی از نخ دندانها با عنوان نخ دندان کمانی استفاده کنید. این نوع از نخ دندان ها با داشتن پایه باعث آسودگی در روند تمیز کردن دندان ها میشوند.

🟢 حداقل دوبار در هر سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

عادات روزانۀ حفظ سلامت و دندان مهم است، به همین منظور شما باید حداقل دوبار در سال برای تمیز کردن و معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. با انجام این عمل از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری میکنید.

🟢 از خوردن نوشیدنی ها و غذا های شیرین اجتناب کنید.

مصرف بیش از اندازۀ شکر و آبنبات باعث ایجاد اسیدی میگردد که به مرور زمان میتواند به مینای دندان آسیب بزند. از جمله خوراکی هایی که باید حدالامکان از خوردن آنها بپرهیزید میتون به نوشابه، آبنبات، شیرینی ها، شکلات و فست فود اشاره کرد.

خرید محصولات مراقبت از دهان و دندان

انواع دندان

حالا که درباره مراقبت های اولیه دندان‌ها اطلاعاتی را کسب کردیم، در ادامه درباره انواع دندان‌هایی که در طول عمر رشد میکند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار میدهیم.

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین اجزای بدن می‌باشند که از سنین کودکی شروع به رشد می‌کنند. رشد دندان‌ها از حدود شش ماهگی شروع می شود و در سنین جوانی و حدود ۱۸ تا ۲۰ سالگی به رشد خود ادامه می‌دهند. دندان‌ها به سه دسته‌ی دندان‌های شیری، دندان‌های دائمی و دندان‌های عقل تقسیم می‌شوند که هرکدام از آن‌ها مراقبت‌های ویژۀ خود را می‌طلبند.

دندان شیری

دندان‌های شیری که اولین سری دندان‌ها می‌باشند، از شش ماهگی شروع به رشد می کنند و تقریبا تا حدود ۲۰ عدد خاتمه می‌یابند. یکی از ویژگی‌های دندان‌های شیری این است که به صورت قرینه رشد می‌کنند. دندان‌های شیری در هر یک از فک‌های بالا و پایین حدود ۱۰ عدد رشد می‌کند و شامل چهار دندان پیش، دو دندان نیش و چهار دندان آسیاب می‌باشد که نیاز به مراقبت جدی دارند.

دندان دائمی

بعد از افتادن دندان‌های شیری، دندان‌های دائمی شروع به رشد می کنند و تا ۲۰ سالگی به رشد خود ادامه می‌دهند. از ویژگی‌های دندان‌های دائمی این است که تا آخر عمر همراه ما هستند به همین خاطر باید بهترین راه‌های مراقبت از دندان‌ها را در محافظت از دندان‌های دائمی اعمال کنیم. هرکس دارای ۳۲ عدد دندان دائمی می‌باشد که در برابر ضربه بسیار آسیب پذیر بوده و بشدت نیاز به مراقبت دارند.

دندان عقل

آخرین سری از دندان‌ها، دندان‌های عقل می‌باشد که در انتهای دهان و در مجاورت دندان‌های آسیاب دوم رشد می‌کنند. دندان‌های عقل باعث می‌شود تا بتوانیم غذا را بهتر بجویم. با این حال رشد دندان‌های عقل ممکن است با درد همراه باشد. چرا که این دندان‌ها در جای مناسب خود رشد نمی کنند و ممکن است نیاز به کشیدن این دندان‌ها باشد.

چگونه دندان های سفید داشته باشیم؟

چگونه دندان های سفیدی داشته باشیم؟

دندان های سفید علاوه بر حفظ سلامت دندانها، زیبایی چهره و لبخند را به ارمغان می آورند. برای داشتن دندان های سفید و مرواریدی علاوه بر اجرای روند روزانۀ دهان و دندان لازم است که مواردی مانند بلچینگ دندان را سالی یک الی دوبار انجام دهید. از آنجایی که ممکن است این کار هزینه بر و گران باشد، میتوان با رعایت یکسری نکات بدون هزینه های زیاد به مرور زمان دندانهایی سالم و سفید داشته باشید.

لکه های روی دندان را با جوش شیرین از بین ببرید.

اگر به قهوه، چای، سیگار و یا هر ماده غذایی که باعث ایجاد لک بر روی دندان میشود، علاقه دارید و از آنها بصورت مداوم استفاده می کنید، پیشنهاد میشود در هر ماه دوبار دندانهای خود را با جوش شیرین مسواک کنید. برای این ار جوش شیرین را درست مثل خمیر دندان روی مسواک قرار دهید و مسواک بزنید.

از آب پنیر استفاده کنید.

پروتئین های کازئین و وی (why) که در پنیر وجود دارد به سلامت و درخشندگی مینای دندان و افزایش مواد معدنی آن کمک زیادی می کند. مزیت دیگر آب پنیر وجود مقادیر زیادی کلسیم است که برای ساخت و تقویت دندان ها ماده ای ضروری محسوب میشود. استفاده از ویتامین D نیز بصورت غیر مستقیم در تقویت دندانها موثر است، چراکه باعث جذب بهتر کلسیم موجود در مواد غذایی میشود. این ویتامین را میتوان در شیر، زردۀ تخم مرغ و ماهی به وفور پیدا کرد.