دندان درد یکی از درد های طاقت فرسا و عذاب آور است که می توان با آن رو به رو شد. جدا از داروهای گوناگونی برای دندان درد، درمان های خانگی نیز وجود دارند که روش های مناسب و کم هزینه می باشند، اما ممکن است تنها برای مدتی درد شما را تسکین دهند و در ادامه شما برای درمان قطعی باید به یک دندان پزشک مراجعه کنید.

مسکن برای دندان درد

هنگامی که احساس دندان درد می کنیم اولین چیزی که برای تسکین درد دندان به ذهنمان می رسد استفاده از مسکن است؛ بنابراین اول به معرفی قرص های مسکن برای رفع دندان درد می پردازیم

ژلوفن

ژلوفن فرم دارویی ایبوپروفن می باشد و جزوداروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می باشد. این قرص برای دندان درد، درد عضلانی، سردرد، درد قاعدگی و درد ناشی از سرما خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. ژلوفن باید در کوتاه مدت مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین مصرف ژلوفن در سه ماه آخر بارداری ممنوع است.

استفاده از ژلوفن در بین مردم رواج بسیاری دارد، ژلوفن به صورت 200 یا 400 گرم ارائه می شود.

ناپروکسن

ناپروکسن جزو دسته ای از دارو ها می باشد که به داروهای ضد التهاب فاقد کورتون معروف می باشند.

قرص ناپروکسن برای تسکین درد هایی از جمله قاعدگی، کمردرد، سردرد،  درد های عضلانی و دندان درد مورد استفاده قرار می گیرد.

استامینوفن

این قرص معمولا برای کاهش درد مورد استفاده قرار می گیرد و با مسدود کردن سیگنال های عصبی از انتقال درد به مغز جلوگیری می کند. این قرص برای سردرد، دندان درد و کمردرد مورد استفاده قرار می گیرد.

آسپرین

یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که برای کاهش درد، کاهش التهاب و تب مورد استفاده قرار می گیرد. آسپرین خواصی همچون جلوگیری از لخته شدن خون را داراست. افرادی که آسم دارند نباید از آسپرین استفاده کنند.

درمان دندان درد خانگی

متداول ترین دندان درد ها به علت تحریک اعصاب دندان است و عواملی که می تواند از درد دندان به واسطه عصب جلوگیری کند استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید، مرتب مسواک زدن و استفاده مرتب از نخ دندان می باشد. روش های زیر نیز از جمله روش های خانگی درد دندان می باشند.

 • کمپرس سرد

اگر دندان درد همراه با تورم لثه و دندان دارید، کمپرس سرد را 15 تا 20 دقیقه روی گونه خود بگزارید تا آن را بی حس کند.

 • درمان دندان درد با روغن میخک

میخک حاوی ماده ای بی حس کننده به نام یوژنول می باشد که تا حدودی به دندان درد شما کمک می کند. برای استفاده از روغن میخک، چند قطره از آن را روی پنبه بریزید و سپس پنبه آغشته به روغن را تا زمان تسکین درد، روی دندان خود بگزارید. همچنین می توانید با جوییدن میخک تا زمانی که روغن آن بیرون بزند دندان درد خود را کاهش دهید.

 • سیر برای دندان درد

سیر دارای یک آنتی بیوتیک طبیعی می باشد که به کاهش سرعت تاکثیر باکتری بر دندان کمک می کند. برای کاهش درد دندان توسط سیر، سه تا چهار حبه سیر را خرد کرده و نمک به آن اضافه کنید، آن را روی دندان آسیب دیده بمالید تا درد دندان کاهش یابد.

 • پیاز

در هنگام احساس درد در دندان، چند دقیقه آن را بجوید تا با دندان شما تماس پیدا کند و درد شما کاهش یابد. پیاز ماده ای ضد عفونی کننده و ضد باکتری می باشد.

 • آب نمک

آب نمک برای ضد عفونی کردن و کاهش التهاب کاربرد دارد. یک قاشق غذاخوری نمک را در آب جوشیده حل کنید و بگذارید سرد شود و به مدت 30 ثانیه در دهان خود بگردانید؛ این کار را 2 تا 3 بار تکرار کنید.

 • چای نعنا

نعنا همانند میخک می تواند درد دندان شما را کاهش دهد، زیرا دارای خواص بی حس کننده می باشد. برای درمان دندان درد خانگی به کمک نعنا، یک قاشق چای خوری برگ نعنا خشک شده را داخل قوری بریزید و مقداری آب جوش به آن اضافه کنید، پس از دم کشیدن صبر کنید تا خنک شود؛ سپس داخل دهانتان بچرخانید. همچنین می توانید تی بگ چای نعنا را در آب جوش بیاندازید و وقتی دمای آن کاهش یافت روی دندان خود قرار دهید تا زمانی که درد دندانتان کاهش یابد. علاوه بر این اگر به نعنا حساسیت ندارید چند قطره روغن نعنا را روی یک پنبه بریزید و روی دندانی که درد می کند بگزارید.

 • آلوئه ورا

آلوئه ورا افزون بر خاصیت ضد سوختگی، خاصیت ضد التهاب و آنتی باکتریال را نیز دارا می باشد. تحقیقات نشان داده الوئه ورا می تواند میکروب هایی که باعث پوسیدگی دندان می شود را از بین ببرد. استفاده این ژل روی ناحیه درد شما تا حدودی در کاهش درد موثر می باشد.

درمانی برای دندان درد

 • دهانشویه هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه

از این محصول می توان برای از بین بردن باکتری هایی که باعث درد می شوند استفاده کرد. برای رفع دندان درد در خانه، به نسبت مساوی هیدروژن پراکسید 3 درصد و آب را باهم ترکیب کنید و حدود 30 ثانیه در دهان بچرخانید. توجه کنید که بلعیدن هیدروژن پر اکسید خطرناک است و پس از استفاده نیز باید دهان را چند بار با آب بشویید. استفاده از این روش برای کودکان توصیه نمی شود.

 • زرد چوبه

زرد چوبه حاوی کورکومین می باشد که درمانی عالی برای دهان و لثه است. این ماده دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که درد را تسکین می دهد. با اضافه کردن مقداری زرد چوبه به آب یک خمیر درست کنید و آن را روی دندان بمالید.

 • پنبه آغشته به الکل

مقداری الکل را به پنبه آغشته کرده و روی محل درد بگزارید. این روش خاصیت بی حس کنندگی ملایم دارد و تاثیری موقت می گذارد. این روش برای کودکان مناسب نیست.

 • آویشن

تیمول به عنوان ترکیب اصلی آویشن، دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد قارچی می باشد. یک قطره از روغن آویشن را در یک لیوان آب حل کنید و دهان خود را با آن شستشو دهید. همچنین می توانید پنبه را به روغن آویشن آغشته کنید و روی دندان خود قرار دهید.

 • سر خود را بالا بگیرید

هنگامی که حالت صاف ایستاده یا دراز کشیده اید فشار خون به سر شما افزایش می یابد بنابراین یا به حالت ایستاده روی صندلی بخوابید و یا در صورت امکان سر خد را روی بالش قرار دهید.

به طور کلی حساسیت دندان ها معمول است اما ممکن است با افزایش سن شدت آن بیشتر شود. با نازک شدن مینای دندان و خراب شدن دندان های ما، عصب های پایه هر دندان بیرون آمده و بیشتر حساس می شوند. همچنین ناراحتی ناشی از گزمی یا سردی نشان دهنده دندان های حساس است.

 • عصاره وانیل

وانیل نیز یکی از بی حس کننده هایی است که به بی حس شدن درد ناشی از دندان درد کمک می کند. مقدار کمی از وانیل را روی انگشت یا پنبه قرار داده و روی محل درد قرار دهید. ان کار را چند بار در روز انجام دهید.

 • میخک

میخک ضدعفونی کننده مفیدی است که سبب کاهش التهاب و درد می شود. از میخک به صورت های گوناگونی می توان استفاده کرد. می توانید یک قره روغن میخک را با آب مخلوط کرده و به عنوان دهانشویه استفاده کنید؛ همچنین می توانید ی قطره از روغن میخک را مستقیما روی دندان خود قرار دهید یا رو یک پنبه ریخته و آن را روی محل درد بگذارید.

 • برگ گواوا

این برگ را برای تهیه چای می توانید مورد استفاده قرار دهید؛ همچنین می توانید آن ها را بجویید. این برگ ها خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی دارند.

 • برش خیار

خیار می تواند به تسکین درد دندان عقل شما کمک کند. خیاری که در فریزر قرار داده اید را به قطعات کوچک برش دهید و روی دندان خود بگذارید؛ سرما سبب کاهش درد شما می شود و همچنین اگر به آبمیوه گیری دسترسی دارید از آب خیار به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

رفع سریع دندان درد

 • سر خود را بالا نگه دارید.
 • دندان های خود را با دهانشویه بشویید.
 • قبل از خواب از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.
 • قبل از خواب غذاهای اسیدی، سرد یا سفت نخورید.

مراقبت ازدندان

مراقبت از دندان

بهترین روش برای مراقبت از دندان، حفظ بهداشت دهان و دندان می باشد. که برای حفظ بهداشت دهان و دندان باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • سیگار نکشید
 • مراجعه منظم به دندانپزشک
 • استفاده از نخ دندان به طور مرتب
 • کاهش مصرف غذا ها و خوراکی های شیرین
 • مسواک  دندان ها دوبار در روز ب مدت 2 دقیقه

کلام پایانی

تمام راه هایی که دراین مقاله بیان کردیم صرفا برای درمان سرپایی و سریع دندان درد بود و برای درمان و رفع اساسی درد و جلوگیری از آسیب های احتمالی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا اقامات لازم برای درمان شما انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *