بسیاری از افرادی که تحت درمان ارتودنسی هستند، تصور می کنند، مسواک های معمولی همان کارایی و کاربرد مسواک های ارتودنسی را دارند و نیازی به استفاده از مسواک های بین دندانی نیست. در صورتی که بسیاری از متخصصان دندان اسنفاده از مسواک های ارتودنسی را نه تنها برای افراد تحت درمان بلکه برای دیگر افراد نیز لازم و ضروری می دانند. این مسواک های بین دندانی کاربرد هایی دارند، که در ادامه به آنها می پردازیم.

مسواک ارتودنسی

بریس و براکت های ارتودنسی به اصلاح فرم دندان ها، فک و قرارگیری آن ها در موقعیت مناسب کمک بسیاری می کند. اما در صورت بی توجهی و عدم دقت مناسب در تمیزی و باقی ماندن مواد غذایی باعث تجمع باکتری ها در براکت ها، سیم و برایس می شود، که در اثر این باکتری دستگاه ارتودنسی به شدت آسیب دیده و دچار پوسیدگی، رنگ پریدگی و بیماری هایی مانند التهاب لثه و بافت دهان، عفونت دندان، لک های سفید روی دندان و… را برای افراد ایجاد می کند. مسواک ارتودنسی (بین دندانی) ابزاری کاملا تخصصی برای دندان های ارتودنسی شده، فاصله بین دندانی، سیم و براکت ها، فاصله بین دندان و سیم ارتودنسی، پاکسازی نقاط با دسترسی دشوار و همچنین ماساژ لثه برای کاهش التهاب می باشد.

انواع مسواک ارتودنسی بین دندانی

مسواک های بین دندانی با توجه به کاربرد و شکل ظاهری که دارند، به سه نوع زیر وجود دارند:

 1. مسواک ارتودنسی گرد
 2. مسواک ارتودنسی منحنی
 3. مسواک ارتودنسی برسی

مسواک ارتودنسی گرد

این مسواک برای قسمت هایی مناسب می باشد، که دسترسی به آن ها سخت و دشوار است، مانند فاصله بین دندان های انتهایی.

مسواک ارتودنسی منحنی

این ابزار علاوه بر پاکسازی شکاف های دندان با دسترسی دشوار، برای تمیز کردن سیم و براکت ها بسیار مناسب است.

مسواک ارتودنسی برسی

عملکرد این نوع مسواک همانند نخ دندان می باشد، و برای تمیز کردن فاصله بین دندان و دستگاه ارتودنسی بسیار مناسب و کاربردی است.

بهترین مسواک ارتودنسی

مناسب ترین مسواک های بین دندانی باید بتوانند به راحتی شیار بین دندان ها، اطراف براکت ها، فاصله بین دندان و سیم و حتی دندان های انتهایی را فارغ از دسترسی دشوار از پلاکت ها و مواد غذایی تمیز کنند. در نتیجه بهترین مسواک دارای سر باریک و کوچک، پرز هایی بسیار نرم و انعطاف پذیری بالا است، و در این موارد بر یکدیگر برتری پیدا می کنند.

مسواک ارتودنسی بین دندانی

تفاوت مسواک های ارتودنسی و مسواک های معمولی

برای افرادی که بر این باورند مسواک های ارتودنسی همان کاربرد مسواک های معمولی را دارد، باید گفت که مسواک های بین دندانی (ارتودنسی) با داشتن سر کوچک و پرز امکان تمیز کردن فاصله بین دندان را در زوایای مختلف، بدون هیچ فشاری را به شما می دهد. در حالی که مسواک های معمولی تنها سطح جلویی، پشتی و زیرین دندان را تمیز می کند. اما هیچکدام به فاصله بین دندان و لثه دسترسی ندارند و نمیتوانند نقاط با دسترسی دشوار را پاکسازی کنند. اما باید به این نکته توجه داشت که مسواک های ارتودنسی ( بین دندانی) را نمی توان جایگزین مسواک های معمولی کرد، بلکه باید در کنار هم از آن ها استفاده کرد.

مسواک برقی ارتودنسی

استفاده از مسواک های دستی یا برقی تفاوت زیادی در نحوه تمیزی ایجاد نمی کند. اما لازم است در استفاده از هر یک از آنها با دقت زیاد و فشار کم مورد استفاده قرار گیرند. زیرا فشار زیاد باعث آسیب دیدن براکت ها و برس ها می شود. استفاده از مسواک ها باید دقت بیشتر داشته باشد که برس و سر مسواک به سیم و براکت گیر کند و باعث آسیب به آن ها شود.

 1. نکاتی که باید در استفاده از مسواک بین دندانی به آن توجه کنید.
 2. این مسواک ها برخلاف مسواک های معمولی عمر کمتری دارند، و باید بین دو تا چهار هفته استفاده شود.
 3. بعد از استفاده باید آن را کاملا تمیز کرد تا آماده استفاده بعدی شود.
 4. این مسواک ها حتی بهتر از نخ دندان فضای بین دندان ها را تمیز می کنند.
 5. در صورت استفاده صحیح از این مسواک ها هیچگونه آسیبی به لثه ها وارد نمی شود.
 6. هر کس باید از مسواک ارتودنسی متناسب با سایز خود استفاده کند.
 7. برخلاف ارتودنسی های نامرئی در ارتودنسی های ثابت باید از این مسواک ها استفاده شود.

طرز صحیح مسواک زدن ارتودنسی

 

 1. ابتدا با مسواک معمولی به خوبی دندان ها را تمیز کرده، دقت داشته باشید این کار را به آرامی و با دقت انجام دهید و از مسواکی با پرز های نرم و منعطف استفاده کنید.
 2. تمیز کردن قسمت هایی از دندان که سیم روی آن ها قرار دارد.
 3. تمیز کردن فضای زیر سیم ارتودنسی با مسواک بین دندانی
 4. پاکسازی کامل زبان و پرز های زبان برای جلوگیری از رشد باکتری
 5. تمیز کردن فاصله بین دندان ها با زاویه 45 درجه بین لثه و براکت ها
 6. تمیز کردن کامل سیم و اطراف براکت ها در جهت چرخشی

انتخاب مناسب ترین مسواک ارتودنسی

انتخاب مسواک باید با در نظر گرفتن متخصص دندان با توجه به نوع شکل دندان، فک، اندازه فاصله بین دندان و سیم، نوع ارتودنسی و… صورت گیرد. در نتیجه برای انتخاب بهتر و مناسب تر حتما با دکتر متخصص دندان مشورت کنید.

3 دیدگاه در “چگونه دندان های ارتودنسی شده را مسواک بزنیم؟

 1. زمردی گفت:

  چرا باید از دندان ها در هنگام ارتودنسی بیشتر مراقبت کنیم؟

 2. mina.kh گفت:

  برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها هنگام ارتودنسی چیکار باید کنیم؟

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در هنگام ارتودنسی بهتر است از مسواک های مخصوص که به مسواک های بین دندانی معروف هستند استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما مسواک بین دندانی دسته دار سایز 2 تپه است. همچنین استفاده از دهانشویه مخصوص برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها میتواند بسیار کاربردی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *