بهترین دهانشویه برای آفت دهان چیست؟

بهترین دهانشویه ها برای آفت دهان این امکان را فراهم می کنند تا با استفاده از آن ها، بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود. این محلول ها موجب کاهش درد و ناراحتی های دهان و دندان شده و با ایجاد رطوبت کافی برای محیط دهان و دندان، به حفظ سلامتی بافت لثه کمک شایانی می کنند. همچنین با استفاده از این دهانشویه ها بوی بد و ناخوشایند محیط دهان و دندان برطرف می شود.

انواع دهانشویه به علت داشتن ترکیبات ضد عفونی کننده، منتول، الکل، اکالیپتول و … می توانند باکتری های موجود در محیط دهان را از بین ببرند. ترکیبات موجود در دهانشویه ها به راحتی وارد فضاهایی می شوند که امکان پاکسازی آنها با مسواک و یا نخ دندان میسر نیست، به همین دلیل به رعایت بهداشت صحیح دهان و دندان کمک می کنند.

برخی از دهانشویه ها هم می توانند با ترکیبات فلوراید خود موجب تقویت مینای دندان شوند. فلوراید موجود در دهانشویه جذب مینای دندان شده، در نتیجه موجب افزایش استحکام لثه و دوام دندان می گردد.

آفت دهان چیست و چرا بوجود می آید؟

به زخم های گرد و یا بیضی شکل کوچک با مرکز زرد یا سفید و حاشیه قرمز در بافت لثه، آفت دهان می گویند. تشکیل آفت دهان موجب ایجاد مشکلاتی در نوشیدن و خوردن مواد غذایی می شود. به این زخم های دردناک، زخم کانکر هم می گویند.

طبق مطالعات انجام شده آفت دهان به علت تضعیف سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود. در برخی مواقع هم به علل دیگری مانند کمبود ویتامین فولیک اسید، ویتامین B12 و عنصر آهن و یا آسیب به زبان و لثه، آفت دهان به وجود می آید.

کسانی که از براکت های ارتودنسی استفاده می کنند و یا ورزشکاران رشته هایی که در معرض وارد شدن ضربه به دهان هستند، مستعد ابتلا به آفت دهان هستند. فرو رفتن دندان شکسته در بافت لثه، استفاده از خمیر دندان حاوی سدیم لوریل سولفات و یا تنباکوی جویدنی هم موجب ایجاد آفت دهان می شوند.

انواع آفت های دهانی

آفت ها انواع مختلفی دارند و به سه دسته اصلی آفت های دهانی کوچک، آفت های دهانی بزرگ ماژور و آفت های دهانی هرپتی تقسیم می شوند.

آفت های دهانی کوچک: آفت های دهانی کوچک شایع ترین نوع آفت هستند و معمولا در اندازه کوچک که به آنها مینور گفته می شود. مینیور ها در داخل گونه ها، روی زبان و لثه ایجاد می شوند. تقریبا بین یک الی دو هفته طول می کشد تا بهبود یابد.

آفت های دهانی بزرگ: آفت های ماژور یا بزرگ نوع دیگری از آفت ها هستند که شکل گردی دارند و لبه های آنها نا منظم است. این آفت ها بسیار دردناک هستند و تقریبا 6 هفته تا بهبودی آن طول می کشد و جای زخم آنها روی دهان باقی می ماند.

آفت های دهانی هرپتی: آفت های هرپتی نوع غیر معمولی از آفت های دهانی که به اندازه سر سوزن هستند. این آفت ها بدون هیچ جای زخمی به مدت یک الی دو هفته بهبود پیدا می کند.

راه های درمان آفت دهان

استفاده از دهانشویه برای آفت دهان یک روش موثر و مطمئن می باشد. اکثر افراد به محض مشاهده آفت دهان این پرسش را مطرح می کنند که برای آفت دهان چی خوبه؟ در بسیاری از موارد آفت دهان خود به خود درمان می شود و نیاز به اقدام خاصی نیست.

برخی مواقع پزشک برای درمان آفت دهان، داروی های ضد میکروبی و یا داروهای مکمل را تجویز می کند. از مهمترین درمان های خانگی برای آفت دهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از آب نمک
 • استفاده از مکمل آهن
 • استفاده از خمیر جوش شیرین
 • گذاشتن یخ بر روی آفت دهان
 • شستشوی دهان با دگزامتازون
 • شستشوی دهان با ژل آلوئه ورا
 • استفاده از کرم ها و ژل های موضعی

انواع دهانشویه برای آفت دهان

دهانشویه ها به دو گروه دهانشویه های بهداشتی و دهانشویه های درمانی تقسیم بندی می شوند. دهانشویه برای آفت دهان جزو گروه دهانشویه های درمانی محسوب می شود. این نوع از دهانشویه ها برای درمان آفت دهان، تحلیل لثه یا التهاب لثه، تجمع پلاک دندانی و خشکی دهان کاربرد دارد. این نوع از دهانشویه ها برای مدت طولانی می توانند باکتری های مضر موجود در دهان را کاهش دهند.

دهانشویه های بهداشتی به صورت موقتی می توانند بوی بد و نامطلوب دهان را از بین ببرند و مزه خوشایندی در محیط دهان بر جای بگذارند. توجه داشته باشید که هیچگاه دهانشویه ها را جایگزین استفاده از مسواک و نخ دندان نکنید.

استفاده از دهانشویه برای آفت دهان باید با تجویز دندانپزشک انجام شود. استفاده زیاد از برخی دهانشویه ها می تواند باعث بروز عوارض جانبی مانند احساس سوزش، خشکی دهان و تغییر رنگ دندان ها شوند. استفاده زیاد و خودسرانه از دهانشویه های آنتی باکتریال باعث می شود تا تمام باکتری های مفید و مضر موجود در محیط دهان از بین بروند. به همین دلیل بهتر است استفاده از دهانشویه های مختلف تحت نظر دندانپزشک انجام گردد.

بهترین دهانشویه برای آفت دهان

دهانشویه گیاهی وی وان

دهان شویه گیاهی وی وان، یک دهانشویه برای آفت دهان 

دهانشویه گیاهی وی وان برای درمان آفت دهان بسیار موثر است. این دهان شویه برای آفت دهان، جایگزین بسیار مناسب داروها و ترکیبات شیمیایی ضد قارچ می باشد. این دهانشویه با طعم مطلوب خود، بدون ایجاد پوسیدگی دندان و بروز حساسیت می تواند در درمان التهاب لثه، کاهش دردهای دندان و کاهش برفک های دهانی تاثیرگذار باشد.

دهانشویه گیاهی وی وان یک دهانشویه برای آفت دهان است که می تواند بیماری دنچراستوماتیت را درمان کند. در این بیماری مخاط دهان، کام، لب ها و زبان دچار التهاب می شوند. ملتهب شدن دهان، درد خفیف تا شدید، قرمزی و خونریزی دهان، تنفس بدبو، ایجاد زخم های دهان، خستگی، تب، بی اشتهایی و تحریک پذیری از نشانه های این بیماری می باشند.

بیمارانی که شیمی درمانی انجام می دهند می توانند از دهانشویه گیاهی وی وان به جای داروهای فلوکونازول و نیستاتین استفاده کنند. این دهانشویه با ترکیبات گیاهی خود مانند زنجبیل می تواند روش موثری برای درمان آفت دهان باشد.

دهانشویه پروتاکت

دهانشویه پروتاکت 250 میلی لیتر

دهانشویه پروتاکت یک دهانشویه برای آفت دهان بیماران مبتلا به سرطان می باشد. بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی و رادیوتراپی قرار می گیرند، دچار بیماری موکوزیت می شوند. تاکنون روش درمان موثری برای درمان و یا پیشگیری از بروز این عارضه جانبی ناشی از شیمی درمانی شناخته نشده است.

در اثر ایجاد موکوزیت، ضایعات مخاطی حفره دهان تشکیل شده که می تواند دردهای شدید و آزاردهنده ای به وجود آورند. موکوزیت شدید بر اجرای برنامه درمانی بیمار تاثیر منفی گذاشته، به طوری که باعث توقف برنامه درمان و کاهش طول عمر بیمار می گردد.

دهانشویه پروتاکت با خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند خود می تواند برای درمان آفت دهان  و موکوزیت موثر باشد. این دهانشویه حاوی عصاره آویشن شیرازی بوده و موجب کاهش درد، التهاب و زخم های دهان می گردد. استفاده از این دهانشویه موجب بهبود شرایط زندگی بیماران مبتلا به سرطان و کاهش دردها و عوارض جانبی روش های درمان می گردد.

دهانشویه کامل ایرشا بنفش

دهانشویه بدون الکل ایرشا بنفش

دهانشویه بدون الکل یک دهانشویه عالی برای درمان آفت دهان به همراه ایجاد حس طراوت و پاکیزگی محیط دهان و دندان می باشد. این دهانشویه با ترکیبات قدرتمند خود می تواند سبب تقویت مینای دندان و افزایش استحکام لثه ها شده و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند. 

دهانشویه بدون الکل جهت پیشگیری از تشکیل پلاک و جرم بر روی سطح دندان موثر است. این دهانشویه با خاصیت آنتی باکتریال خود می تواند به رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان کمک کند. این دهانشویه با بهبود سریع التهابات لثه و کنترل میزان فلور میکروبی دهان جهت حفظ سلامتی دهان و دندان تاثیرگذار است.

دهانشویه ایرشا با ترکیبات فلوراید و زینک کلراید خود می تواند برای جلوگیری از تشکیل و تجمع پلاک بر روی سطوح دندانی و بافت لثه موثر باشد. این دهانشویه از بروز التهاب لثه و خونریزی بافت لثه جلوگیری می کند. دهانشویه بدون الکل ایرشا باعث ایجاد رطوبت کافی در محیط دهان می گردد. همچنین این محصول از دهان شویه های مناسب برای پوسیدگی دندان نیز میباشد.

این دهانشویه برای آفت دهان با قدرت تمیز کنندگی، براق کنندگی و سفید کنندگی خود می تواند دندان هایی زیبا ایجاد کند. این دهانشویه یک ضد عفونی کننده عالی برای دهان و دندان است. PH متناسب این دهانشویه با PH محیط دهان باعث شده است تا بتوان با خیال راحت از آن در هر روز استفاده کرد.

آیا دهانشویه به بهبود زخم های دهان کمک می کند؟

دهانشویه ضد میکروبی ممکن است بهبود را تسریع کند و از عفونت زخم جلوگیری کند. کودکان زیر دو سال نباید از این درمان استفاده کنند. همچنین اغلب دهانشویه ها حاوی کلرکسیدین گلوکونات هستند که ممکن است دندان ها را لکه دار کند، اما اغلب این لکه ها پس از پایان درمان محو شود.  همچنین مسکن ها به صورت دهانشویه، قرص، ژل یا اسپری در دسترس هستند. ممکن است در اولین استفاده لثه ها دچار گزش شوند و ممکن است دهان شما بی حس شود، اما این موقتی است. در صورت ادامه گزش دهانشویه را می توان با آب رقیق کرد. کودکان زیر 12 سال نباید از دهانشویه یا ژل استفاده کنند. دهانشویه نباید بیش از هفت روز متوالی استفاده شود.

Antimicrobial mouthwash may speed up healing and prevent infection of the ulcer. Children under two shouldn’t use this treatment. It also contains chlorexidine gluconate, which may stain teeth – but this may fade once treatment is finished. Painkillers are available as a mouthwash, lozenge, gel or spray. They can sting on first use and your mouth may feel numb – but this is temporary. Mouthwash can be diluted with water if stinging continues. Children under 12 shouldn’t use mouthwash or gel. Mouthwash shouldn’t be used for more than seven days in a row.

منبع: nhsinform.scot

کلام آخر

دهانشویه برای آفت دهان با درمان آفت دهان و کنترل بوی بد دهان می تواند به رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان کمک کند. این دهانشویه با کنترل پوسیدگی های دندانی بر حفظ سلامت دندان ها تاثیر می گذارد. همچنین برای درمان بیماری های مختلف دهان و دندان مانند تحلیل رفتن لثه ها، تشکیل پلاک های دندان و خشکی دهان موثر است.

شما میتوانید انواع متنوعی از دهانشویه های درمانی را از داروخانۀ آنلاین جهان درمان خریداری کنید.

11 دیدگاه در “بهترین دهانشویه برای آفت دهان چیست؟

 1. علی گفت:

  من یه چند روزیه یکسری نقطه های سفید تو دهانم بوجود اومده ممکنه آفت باشه؟ هیچ درد و سوزشی هم ندارد. برای جلوگیری از آفت از دهانشویه میسویک استفاده کردم.

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   با توجه به علائم شما احتمال آفت دهانی در شما بسیار است اما برای بررسی بهتر و دقیق تر به پزشک مراجعه کنید.

 2. مهناز گفت:

  سلام
  برای رفع آفت دهان تا چه مدت باید از دهانشویه استفاده کنیم؟

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   معمولا دوره مصرف دهانشویه ها برای بهبود آفت های دهانی یک ماهه است و شما باید تا یک ماه هرشب از آن استفاده کنید.

 3. امیر حسین گفت:

  من خیلی دچار آفت می شم و خیلی دنبال بهترین دهانشویه برای آفت دهان بودم مرسی از مقالتون

 4. مولایی گفت:

  دهانشویه های با الکل برای آفت مناسبن؟ باعث بهبود سریعتر میشن؟

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   اگر مستعد آفت هستید استفاده از دهانشویه های حاوی الکل میتواند آفت دهان را بدتر کند و هیچ اثری در روند درمان ندارد.

 5. جهانگیری گفت:

  بهترین دهانشویه برای زخم زبان هم معرفی کنید لطفا.

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   دهانشویه های Total Care mouthwash یا مراقبت کامل برای انواع آفت ها و زخم های دهانی مناسب هستند.

 6. محمد اعتمادی گفت:

  برای درمان آفت دهان روزی چندبار باید از دهانشویه استفاده کنیم؟

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   برای رفع آفت دهان بهتر است در هر روز 2 مرتبه از دهان شویه بدون الکل استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *