استفاده از شانه بند طبی برای درد شانه

استفاده از شانه ‌بند طبی یک راه غیردارویی است که در کنترل درد شانه مفید میباشد. این بند به دور شانه قرار گرفته و با فشار دادن و استحکام بخشیدن به منطقه شانه، کمک به کاهش درد و پشتیبانی از عضلات و بافتهای مربوطه میکند. اگرچه استفاده از شانه ‌بند موجب تسکین موقت درد میشود، اما در صورت مشاوره با پزشک، تجویز طولانی مدت این ابزار نمیتواند جایگزین درمانهای دیگر شانه‌ ای مانند فیزیوتراپی، داروها و تمرینات تقویتی باشد. بهتر است با پزشک خود در مورد استفاده و میزان کاهش درد شانه با شانه بند مشورت کنید.

فواید استفاده از شانه بند طبی

استفاده از شانه بند طبی یکی از روش های درمانی است که معمولاً برای کاهش درد و بهبود عملکرد عضلات و مفاصل شانه استفاده میشود. برخی از فواید استفاده از شانه بند طبی عبارتند از:

کاهش درد: شانه بند طبی میتواند به کاهش درد و التهاب در منطقه شانه کمک کند. با فشار دادن و پشتیبانی از شانه، درد مفاصل و عضلات کاهش مییابد.

بهبود تثبیت شانه: شانه بند طبی میتواند به بهبود تثبیت شانه و جلوگیری از حرکات غیرطبیعی و ناهماهنگ که باعث آسیب رسیدن به مفاصل و بافت های اطراف میشوند، کمک کند. یکی از بیماری هایی که در اثر عدم تثبیت شانه رخ میدهد سندرم گیر افتادگی شانه است. این حالت معمولاً به دلیل حرکات تکراری شانه در فضای بسیار محدود درون فوقانی شانه رخ می ‌دهد.

استحکام و قدرت عضلات: با استفاده از شانه بند طبی، عضلات شانه تقویت شده و توانایی حمایت از مفاصل شانه افزایش مییابد و به بهبود عملکرد و کاهش خطر آسیب دیدگی کمک میکند.

افزایش گردش خون: استفاده از شانه بند طبی باعث افزایش گردش خون در منطقه شانه میشود که به بهبود التهاب و رفع درد کمک میکند.

اصلاح قرارگیری استخوان ها: در برخی موارد، شانه بند طبی به اصلاح قرارگیری استخوانها در منطقه شانه کمک میکند که به بهبود توازن عضلات و کاهش درد کمک میکند.

روش های درمان شانه درد

روش های درمان شانه درد

درمان درد شانه میتواند به دلیل علت و خطرات مرتبط با آن متفاوت باشد. چند روش درمانی رایج برای درد شانه عبارتند از:

 1. استراحت و محدود کردن فعالیت: استراحت به شانه کمک کرده تا بهبود پیدا کند. برای کاهش درد شانه باید بخشی از فعالیتهای روزمره را به مدت معینی محدود کرد.
 2. فیزیوتراپی: جلسات فیزیوتراپی شامل تمرینات استرچینگ و تقویت عضلات شانه، ماساژ، تکنیکهای آموزشی درباره الگوی حرکت صحیح و تکنیکهای کاهش درد بوده و جزء روشهای درمانی درد شانه محسوب میگردد.
 3. مصرف داروها: در صورت لزوم، پزشک داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا پاراستامول را تجویز میکند.
 4. امواج فراصوت و الکتروتراپی: استفاده از امواج فراصوت یا تکنیک های الکتروتراپی به کاهش درد و التهاب در شانه کمک میکنند.
 5. ورزش: انجام تمرینات تقویتی و کشیدگی به صورت منظم میتواند درد شانه را کاهش دهد.

شانه بند طبی چگونه عمل می کند؟

عملکرد اصلی شانه بند طبی در بازسازی و تثبیت مفصل شانه است. با استفاده از وسایلی مثل کولار مخصوص، بندها و پانسمان های قابل تنظیم، شانه بند طبی کمک به تثبیت و استحکام دهی مفصل شانه و کم کردن حرکت های نامناسب و آسیب ‌رسان خواهد نمود. شانه بند طبی به کمک کاهش حرکت و فشار در مفصل شانه، اسکلت آن را به تدریج بهبود میبخشد و فرآیند التیام را سریع میکند.

شانه بند طبی مانند گچ سبب محدود شدن حرکات شانه شده و شانه را به سمت بالا می آورد. این کار سبب بهبود گردش خون در این منطقه برای تسریع فرایند ترمیم میگردد و آسب دیدگی را بهبود میبخشد.

برخی از شانه بندها، قابلیت تنظیم دما را دارا بوده که این ویژگی در کنترل درد در طول درمان بسیار موثر است. گرما گردش خون را افزایش داده و سبب کاهش درد شانه میشود. سرما میزان التهاب و تورم منطقه آسیب دیده را کاهش میدهد.

بهتر است که همراه با شانه بند طبی، تمرینات استحکام بندی و تقویتی انجام دهید تا درمان شانه سریعتر انجام گیرد.

آیا می توان از بریس شانه برای آسیب دیدگی بازو نیز استفاده کرد؟

بریس شانه یا بند شانه نوعی ابزار پزشکی است که به منظور تثبیت و حمایت از مفصل شانه استفاده میشود. این بند معمولاً برای درمان آسیب هایی مانند التهاب مفصل شانه، خستگی عضلانی بازو شانه استفاده میگردد. اگر بازوی شما آسیب دیده است و نیاز به حمایت دارد، ممکن است بریس شانه مورد استفاده قرار بگیرد.

بریس شانه با ثابت کردن بازو شبیه اسلینگ عمل کرده و از تحرک اضافی بازوی آسیب دیده جلوگیری کرده و آن را تثبیت می کند همچنین درد را نیز کاهش میدهد. یکی از محصولاتی که هم برای شانه و هم برای بازو بکار میرود شانه بازوبند نئوپرنی تن یار کد 20113 است، که با ایجاد فشار برای درمان بیماری های مفصل مناسب است.

یک شانه بند طبی یا بریس می‌تواند به بهبود سریع‌ تر تعدادی از بیماری‌های شانه و بازو کمک کند:

 • نابجایی
 • بیماری تنیس البو
 • شکستگی استخوان
 • آسیب های تاندون
 • پارگی روتاتور کاف
 • آسیب های رباط
 • شکستگی استخوان بازو
 • رگ به رگ شدن و کشیدگی
 • بورسیت در شانه
 • آسیب های مکرر
 • سندرم تونل کارپال

نتیجه گیری

شانه درد میتواند به دلایل مختلفی از جمله زخم، التهاب، التهاب مفصل، کشیدگی عضلانی، استفاده بیش از حد از شانه، اتفاقات ورزشی مانند سقوط یا ضربه به شانه، حوادث تصادفی و حرکات تکراری نادرست ایجاد شود.

برای درمان شانه درد، معمولاً از روشهای غیرجراحی استفاده میکنند. کاهش درد شانه با شانه بند یکی از روشهای رایج درمانی است. از دیگر روشهای درمانی میتوان به  فیزیوتراپی و انجام تمرینات تقویتی و کشیدگی به‌ صورت منظم، استفاده از ماساژو تکنیک‌های تسکین درد اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *