ضروری ترین وسایل ساک لوازم مادر و نوزاد

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در ماه های آخر، ذهن مادران باردار را به خود مشغول می کند، آماده کردن ساك بيمارستان نوزاد و مادر است. آماده کردن ساك بيمارستان نوزاد دغدغه ای است که هم شیرینی زیادی برای مادران دارد و هم گاهی سبب می شود تا مادران باردار کمی نگران شوند.

در واقع مادر در حین آماده کردن ساک لوازم نوزاد برای بیمارستان با قرار دادن هر کدام از وسایل ساک نوزاد، در آغوش کشیدن فرزند خود را تصور می کند و از این اندیشه غرق در شیرینی لذت بخشی می شود. از سویی دیگر این فکر که نکند یکی از وسایل ضروری نوزاد برای بیمارستان را فراموش کرده باشد، سبب ایجاد دلهره و نگرانی هایی در مادر خواهد شد.

به همین دلیل توصیه می شود قبل از اینکه به تدارک و جمع کردن ساك بيمارستان برای زايمان مشغول شوید، بهتر است فهرستی از لوازم مورد نیاز ساک مادر و نوزاد را تهیه کنید و با قرار دادن هر یک از آن لوازم در ساک، فهرست خود را تیک بزنید. به این ترتیب دیگر نیازی به نگرانی نیست و تنها خاطره ای شیرین از این لحظات در ذهن شما جاودانه می شود.

ساك نوزاد براي بيمارستان

لیست وسایل مورد نیاز برای تولد نوزاد در بیمارستان  شامل موارد مختلفی از لباس گرفته تا وسایل بهداشتی می شود. بعضی از بیمارستان ها، لوازم بیمارستان نوزاد را نیز در فهرست خدماتی که در هنگام زایمان ارائه می دهند، قرار داده اند اما در بعضی از بیمارستان ها نیز از همان وسایل ساک نوزاد که مادر از خانه به بیمارستان می برد استفاده می کنند. به هرحال بهتر است شما از قبل وسایل نوزاد برای بیمارستان  را آماده کرده و در زمان بستری شدن برای زایمان، به همراه داشته باشید. به این ترتیب خیالتان راحت تر خواهد بود.

از جمله وسایل ضروری نوزاد برای بیمارستان، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • پوشک
 • حوله و ملحفه
 • لباس نوزاد
 • قنداق فرنگی
 • شیر خشک
 • شیشه شیر
 • پستانک
 • دستمال مرطوب
 • وسایل شست و شوی نوزاد
 • ناخن گیر و شانه
 • پتوی نوزاد
 • کریر یا ساک حمل نوزاد

که هر یک را به اختصار در ادامه توضیح میدهیم:

عکس لوازم ساك بيمارستان نوزاد

پوشک

یکی از مهم ترین لوازم نوزاد برای بیمارستان که حتما باید در ساک بیمارستان نوزاد قرار دهید، پوشک است. در هنگام انتخاب و خرید پوشک حتما باید به معتبر بودن برند آن توجه داشته باشید. مارک های نا آشنا ممکن است کیفیت مطلوبی نداشته باشند و سبب بروز حساسیت روی پوست کودک شما شوند. همچنین باید به اندازه و سایز پوشک نیز توجه داشته باشید و کوچک ترین سایز از برند مورد نظرتان را تهیه کنید.

حوله و ملحفه

حوله و ملحفه نیز یکی دیگر از لوازم مورد نیازی است که باید در ساك بيمارستان نوزاد قرار دهید. مهم ترین نکته ای که در هنگام تهیه حوله و ملحفه برای نوزاد باید در نظر داشته باشید، نرم و لطیف بودن آن است. بهتر است از حوله و ملحفه ای برای نوزاد استفاده شود که دارای الیاف طبیعی و ضد حساسیت باشد.

لباس نوزاد

انتخاب و خرید لباس نوزاد خصوصا لباسی که قرار  است در ساک نوزاد قرار بگیرد و اولین لباس زندگی او باشد، یکی از لذت بخش ترین کارها برای مادران باردار است. نکته مهمی که باید در هنگام انتخاب لباس نوزاد در نظر داشته باشید، کیفیت بالای آن است. لباس نوزاد باید نرم و از الیاف کاملا طبیعی باشد تا پوست لطیف و حساس نوزاد را آزار ندهد.

قنداق فرنگی

نوزاد نه ماه در محیطی بسته و محدود رشد کرده است و طبیعی است که پس تولد، مدت زمانی طول می کشد تا به گستردگی فضای پیرامونش عادت کند. به همین دلیل از زمان های قدیم کودک را قندان می کردند تا راحت تر به خواب برود و احساس آرامش و امنیت بیشتری داشته باشد. قرار دادن قندان فرنگی در ساك بيمارستان برای زايمان به شما کمک می کند تا به راحتی کودک خود را قندان کرده و بخوابانید.

شیر خشک

هرچند بهترین و کامل ترین غذا برای نوزاد، شیر مادر است اما ممکن است به هر دلیلی شما نتوانید به کودک خود شیر بدهید. به همین خاطر یکی از مهم ترین لوازم نوزاد برای بیمارستان که باید در ساک نوزاد قرار دهید، شیر خشک است. در هنگام خرید شیر خشک باید به معتبر بودن برندی که انتخاب می کنید و تاریخ تولید و انقضای شیر خشک توجه داشته باشید.

شیشه شیر

شیشه شیر نیز یکی دیگر از وسایل ضروری نوزاد برای بیمارستان است. از جمله نکات مهم در هنگام انتخاب و خرید شیشه شیر توجه به اندازه، جنس بطری، وزن، جنس و نوع سری شیشه شیر و غیره است. بهتر است از شیشه شیر های سبک، کوچک، ضد نفخ و با سری ارتودنسی استفاده شود.

پستانک

برخی از نوزادان علاقه زیادی به مکیدن دارند و به سراغ انگشتان دست می روند پس بهتر است پستانک مناسب نوزاد تهیه کنید و در ساک بیمارستان نوزاد قرار دهید.

دستمال مرطوب

یکی دیگر از لوازم نوزاد برای بیمارستان، دستمال مرطوب است. استفاده از دستمال مرطوب یکی از راحت ترین و البته بهداشتی ترین راه ها برای پاک کردن بدن نوزاد است. در هنگام خرید دستمال مرطوبی که می خواهید در لوازم بیمارستان نوزاد قرار دهید، توجه داشته باشید که دستمال مخصوص نوزاد را تهیه کنید و از معتبر بودن برند و ضد حساسیت بودن محصول نیز مطمئن شوید.

وسایل شست و شوی نوزاد

بهتر است در ساک لوازم نوزاد برای بیمارستان، وسایل شست و شوی نوزاد شامل شامپوی سر و شامپوی بدن نوزاد هم قرار دهید تا برای حمام کردن نوزاد در بیمارستان مشکلی نداشته باشید.

ناخن گیر و شانه

بعضی از نوزادان هنگام تولد ناخن های بلند و تیزی دارند. به همین خاطر بهتر است در میان وسایل ضروری نوزاد برای بیمارستان، ناخن گیر را هم قرار دهید. ناخن گیر کودک باید در اندازه ای مناسب و بسیار نرم باشد تا انگشتان کوچک نوزاد را اذیت نکند. همچنین بعضی از نوزادان موهای بلندی دارند و به همین دلیل بهتر است شانه نوزادی نرمی نیز به همراه داشته باشید تا بتوانید موهای لطیف نوزاد را با آن شانه کنید.

پتوی نوزاد

یکی دیگر از لوازم نوزاد برای بیمارستان، پتوی نوزاد است. پتوی نوزاد باید نرم و لطیف باشد. همچنین ضخامت پتو به فصلی که زایمان می کنید بستگی دارد. در پاییز و زمستان باید از پتویی ضخیم تر استفاده کنید. در بهار و تابستان نیز باید پتوی نوزاد با ضخامت کمتری به همراه داشته باشید.

کریر یا ساک حمل نوزاد

در میان لوازم بیمارستان نوزاد بهتر است، کریر یا ساک حمل نوزاد را نیز قرار دهید. در آغوش گرفتن نوزاد مخصوصا اگر اولین تجربه شما از مادر شدن باشد، کمی دشوار است و ممکن است شما را دچار استرس کند. به همین خاطر بهتر است از کریر استفاده کنید تا هم خودتان راحت تر باشید و هم نوزادتان آرامش بیشتری داشته باشد.

وسایل ساک مادر باردار در بیمارستان

ساك مادر براي بيمارستان

بهتر است در کنار ساک لوازم نوزاد برای بیمارستان ساك مادر براي زايمان را نیز آماده کنید. هرچند خیلی از این لوازم را می توانید از بیمارستان تهیه کنید اما توصیه می شود لوازم ضروری که بعد از زایمان به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد را در زمان مراجعه به بیمارستان برای زایمان به همراه داشته باشید تا خیالتان از این جهت راحت باشد.

برخی از لوازم ضروری و مورد نیاز مادر که باید در ساك مادر براي زايمان قرار دهید، عبارتند از:

 • لباس راحتی
 • نوار بهداشتی
 • دمپایی
 • سوتین مخصوص شیر دهی
 • پارچه ای نازک و جوراب برای گرم شدن
 • وسایل بهداشتی
 • شیر دوش
 • شورت یک بار مصرف
 • مرطوب کننده
 • روکش توالت فرنگی

که هر یک را به اختصار در ادامه توضیح میدهیم:

لباس راحتی

معمولا در بیمارستان باید از لباس بیمارستان استفاده شود اما بهتر است لباس راحتی هم به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز به مشکل برنخورید.

نوار بهداشتی

یکی از مهم ترین لوازمی که باید در ساک مادر برای زایمان قرار دهید، پد بهداشتی است. معمولا بعد از زایمان میزان خون ریزی زیاد است به همین دلیل بهتر است تعداد زیادی نوار بهداشتی سایز بزرگ با خود به همراه داشته باشید.

دمپایی

معمولا بیمارستان به همراه لباس بستری، دمپایی هم می دهد اما ممکن است شما با آن دمپایی راحت نباشید. به همین دلیل بهتر است یک جفت دمپایی راحت و بدون پاشنه نیز در میان وسایلتان باشد.

سوتین مخصوص شیر دهی

سوتین های مخصوص شیر دهی کمک می کنند تا راحت تر به نوزاد خود شیر بدهید. به یاد داشته باشید که بعد از زایمان سینه های شما متورم و حساس می شود به همین خاطر باید سوتین راحت و بزرگ تری را استفاده کنید.

پارچه ای نازک و جوراب برای گرم شدن

مادران زیادی بعد از زایمان به خاطر خستگی و خون زیادی که از دست می دهند، مدام احساس سرما می کنند. به همین دلیل توصیه می شود در ساك نوزاد و مادر براي بيمارستان جوراب و ملحفه برای گرم کردن خودتان قرار دهید.

وسایل بهداشتی

ممکن است بعد از زایمان به هر دلیلی مجبور شوید بیشتر در بیمارستان بمانید. بنابراین بهتر است وسایل بهداشتی مانند شامپو، صابون، ژیلت و غیره نیز به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز به حمام کردن با مشکلی مواجه نشوید.

شیر دوش

یکی از مهم ترین وسایلی که باید در ساک مادر و نوزاد قرار دهید، شیر دوش است. استفاده از شیر دوش باعث می شود مقدار شیر شما افزایش یابد. همچنین کمک می کند تا فرم نوک سینه برای اینکه نوزاد بتواند شیر بخورد مناسب تر شود.

شورت یک بار مصرف

بعد از زایمان به علت خون ریزی زیاد مجبور می شوید لباس زیر خود را به دفعات عوض کنید. به همین خاطر بهتر است تا تعدادی شورت یک بار مصرف نیز در ساک مادر برای زایمان قرار دهید تا هم راحت تر باشید و هم از نظر بهداشتی به مشکلی برنخورید.

مرطوب کننده

دست های شما به طور مداوم با پوست لطیف نوزادتان در تماس خواهد بود. به همین دلیل باید همواره از تمیز و نرم بودن پوست دستتان خاطر جمع باشید. قرار دادن مرطوب کننده در ساک مادر و نوزاد به شما کمک می کند تا بتوانید به طور مرتب دست های خود را نرم و مرطوب نگه دارید.

روکش توالت فرنگی

استفاده از توالت فرنگی بیمارستان برای اکثر افراد خوشایند نیست. خصوصا زمانی که شما زایمان کرده اید باید خیلی بیشتر مراقب رعایت کردن اصول بهداشتی باشید تا احتمال ابتلا به عفونت های مختلف را در خود کاهش دهید. به همراه داشتن روکش توالت فرنگی به شما کمک می کند تا خیلی راحت تر بتوانید از توالت فرنگی بیمارستان استفاده کنید.

نوزاد

بهترین زمان برای شروع خرید وسایل ساک بیمارستان نوزاد

اگر اولین بارداری شما می باشد بهتر است از 20 هفته قبل این فرایند را آغاز نمایید اما اگر دومین زایمان شماست کار راحت تری دارید زیرا برخی از وسایل را از قبل دارید و می توانید از  3 ماه آخر سایر وسایل را تهیه نمایید.

جمع بندی

تهیه یک چک لیست از لوازم نوزاد برای بیمارستان و همچنین لوازم ضروری که باید در ساک مادر برای زایمان قرار دهید می تواند به شما کمک کند تا بدون نگرانی و به راحتی ساك نوزاد و مادر براي بيمارستان را جمع کرده و به استقبال در آغوش کشیدن نوزاد خود بروید.

یکی از نکات مهمی که در هنگام آماده کردن ساک مادر و نوزاد باید در نظر داشته باشید، جمع کردن وسایل مهم و ضروری، به اندازه کافی است. به همراه داشتن لوازم زیاد و غیر ضروری می تواند بسیار دست و پا گیر باشد و شما را در بیمارستان دچار دردسر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *