شیر خشک ضد حساسیت

بر اساس تحقیقات، شیوع حساسیت به شیر گاو تقریبا 2 تا 3 درصد از نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم حساسیت به شیر گاو معمولا بین 3 تا 6 ماه اول زندگی ظاهر می شود و برای رفع این مشکل شما باید برای یافتن بهترین شیر خشک ضد حساسیت اقدام کنید.

ممکن است در تلاش برای یافتن شیر خشک ایمن و قابل تحمل برای نوزادتان، با انواع شیرخشک های ضد آلرژی مواجه شوید. این شیر خشک ها برای نوزادانی طراحی شده است که نمی توانند شیر خشک های مبتنی بر شیر گاو را تحمل کنند. در مقاله علائم حساسیت به پروتئین گاوی در نوزادان بطور کامل به بررسی علائم نوزادان در هنگام ابتلا به حساسیت به پروتئین گاوی پرداختیم.

اصطلاح “هیپوآلرژنیک” ( hypoallergenic formula ) به این معنی است که ماده مورد نظر حاوی پروتئینی است که هیدرولیز شده یا به پروتئین های بسیار کوچکتر تجزیه شده است. این پروتئین های کوچک، کمتر احتمال دارد، واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

میزان آلرژی تعیین می کند که پروتئین ها چقدر باید کوچک باشند تا کودک شیر خشک استاندارد را تحمل کند. به عنوان مثال، یک نوزاد با آلرژی بسیار شدید ممکن است، نتواند ذرات پروتئین را تحمل کند؛ بنابراین به یک شیر خشک خاص نیاز دارد. این شیر خشک تنها حاوی آمینو اسیدها ( بلوک های سازنده پروتئین) است.

از معروف ترین شیر خشک های ضد حساسیت در بازار می توان به:

اشاره کرد.

برای انتخاب بهترین شیرخشک ضد حساسیت توصیه می شود با پزشک متخصص مشورت کنید تا به شما در این زمینه  کمک کند.

شیر خشک ضد حساسیت چیست؟

شیر خشک های ضد حساسیت برای نوزادانی که نمی توانند شیر خشک معمولی را تحمل کنند، کاملا ضروری است. بدون این شیر خشک ها، نوزاد مواد مغذی را به درستی جذب نخواهند کرد و رشد او به کندی صورت می گیرد.

اگر چه شیر خشک های ضد حساسیت اغلب با شیر گاو ساخته می شوند، اما به گونه ای هیدرولیز می شوند که پروتئین های ایجاد کننده آلرژی تجزیه می شوند تا راحت تر برای کودک قابل هضم باشند. این شیر خشک ها شامل دو نوع اصلی پروتئین هیدرولیز شده و فرمول های مبتنی بر اسید آمینه هستند. نوع دوم ممکن است به نوزادانی داده شود که نمی توانند شیر خشک هیدرولیز شده را تحمل کنند. هر چه پروتئین ها بیشتر تجزیه شوند، هضمشان آسان تر بوده اما قیمت بالاتری دارند.

پزشک اطفال بین شیر خشک های هیدرولیز شده و شیر خشک های ضد حساسیت مبتنی بر اسید آمینه بر اساس علائم کودک، مناسب ترین  شیر خشک را تجویز می کند.

علت و علائم حساسیت به شیر خشک در نوزادان

آلرژی و عدم تحمل غذایی می تواند آسایش کودک را خراب کند و باعث درد و ناراحتی کودک شود. شیر خشک ضد آلرژی یک گزینه درمانی ایمن و موثر برای نوزادانی است که به پروتئین شیر حساسیت دارند.

زمانی که کودک به پروتئین شیرگاو حساسیت دارد، سیستم ایمنی بدن او نسبت به پروتئین های موجود در شیر بیش از حد واکنش نشان می دهد. آلرژی یک پاسخ ایمنی بیش از حد است و زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی کودک به غذا حمله می کند و به اشتباه فکر می کند که غذا مهاجم است. سیستم ایمنی برای دفاع از بدن هیستامین تولید می کند که باعث علائمی مانند تورم، خارش  و ناراحتی گوارشی می شود.

اگر نوزادتان در هفته اول مصرف شیر خشک دچار علائم آلرژی شود، متوجه خواهید شد که آیا نوزادتان به شیر خشک، به ویژه شیر خشک بر مبنای شیر گاو حساسیت دارد یا خیر. خطر ابتلا به آلرژی در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند نسبت به نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، بیشتر است.

علائم آلرژی به شیر خشک عبارتند از:

 • خون درمدفوع
 • سرفه کردن
 • اسهال
 • کاهش فشار خون
 • گرفتگی صدا
 • خس خس سینه
 • کهیر یا سایر بثورات پوستی
 • خارش، آبریزش یا تورم چشم
 • از دست دادن هوشیاری، به دلیل فشار خون پایین
 • تورم گلو، گرفتگی گلو و مشکل در تنفس
 • ناراحتی معده
 • استفراغ

نوزادان ممکن است علائم متفاوتی داشته باشند. از علائم فوق، واکنش های آلرژیک جدی شامل مشکلات تنفسی و بثورات شدید هستند.

حدود 10% از نوزادان ممکن است هنوز به شیر خشک هیدرولیز شده هیپوآلرژنیک حساسیت داشته باشند؛ زیرا هنوز حاوی پروتئین شیر است. گاهی اوقات در این نوزادان، آلرژی به شیر گاو به حدی شدید است که باعث تورم و مشکلات تنفسی یا آنافیلاکسی می شود.

برای نوزادان مبتلا به آلرژی شدید که نمی توانند شیر خشک هیدرولیز شده را تحمل کنند، متخصصان شیر خشک مبتنی بر اسید آمینه را توصیه می کنند. این شیر خشک ها با پروتئین های شیر گاو ساخته نمی شوند.

بهترین شیر خشک ضد حساسیت

شیرخشک مخصوص حساسیت به پروتئین گاوی مخصوص نوزادانی است که به پروتئین شیر گاو حساسیت نشان می دهند که این آلرژی ممکن است از بدو تولد در نوزادان وجود داشته باشد. در شیر خشک HA پروتئین های شیر به گونه ای هیدرولیز شده اند که هضم آن برای نوزاد راحت و آسان باشد.

برای انتخاب شیرخشک مخصوص حساسیت به پروتئین گاوی با پزشک نوزادتان مشورت کنید تا بر اساس علائم و میزان آلرژی نوزاد بهترین شیر خشک برای نوزادی که حساسیت دارد را برای شما تجویز کند.

از اسامی شیر خشک های ضد حساسیت می توان، شیرخشک های آپتامیل اچ آ، ببلاک اچ آ 1، نان اچ آ نستله، آپتامیل پپتی سنیور را نام برد.

آپتامیل اچ آ

آپتامیل HA دارای ترکیب ایمیونوفورتیس بوده که باعث تقویت سیستم ایمنی کودک می شود. این شیر خشک برای نوزادانی که به پروتئین های شیر گاو حساسیت دارند، مفید است. این شیرخشک دارای فرمول هایپوآلرژیک بوده و دارای پروتئین های هیدرولیز شده می باشد؛ بنابراین طعم تلخ تری نسبت به شیر خشک های معمولی دارد.

در این شیر خشک، پروتئین به پپتیدهای (اجزای ریز پروتئین) کوچک تری شکسته و هیدرولیز می گردند که سبب کاهش عوامل حساسیت زا می شوند. آپتامیل اچ آ دارای دو اسید چرب مهم AA و DHA می باشد که در تکامل مغز و سیستم بینایی همچنین سلامت سیستم ایمنی بسیار اهمیت دارد.

ببلاک اچ آ

ببلاک HA برای نوزادانی که در معرض خطر ابتلا به آلرژی بوده یا محروم از شیر مادر هستند، مناسب است. ببلاک اچ آ از الیگوساکاریدهای گالاکتو و فروکتو تشکیل شده اند که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد می شود.

در ببلاک اچ آ هم پروتئین ها هیدرولیز شده اند که سبب می شوند عوامل آلرژی زا در شیر کاهش یابند. این شیر خشک دارای دو نوع اسید چرب به نام های AA و DHA می باشد که در تکامل مغز و بینایی نوزاد موثر است.

نان اچ آ نستله

شیر خشک نان HA نستله مناسب نوزادانی است که به پروتئین های شیر گاو حساسیت دارند. این شیر خشک دارای کلیه مواد مغذی ضروری و مورد نیاز برای تقویت سیستم ایمنی، رشد و تکامل جسمی می باشد. همچنین دارای باکتری های طبیعی مفید و زنده بوده که باعث افزایش ایمنی بدن نوزادان می گردد.

شیرخشک نان اچ آ هم دارای پروتئین هایپوآلرژیک و دو اسید چرب AA و DHA می باشد که سبب تقویت سیستم ایمنی، رشد و تکامل کودک می شود. همچنین این شیر خشک ها حاوی آهن مخصوص شیرخواران هستند.

آپتامیل پپتی سنیور

پپتی جونیور آپتامیل  برای شیرخوارانی که دچار اختلالات سوء جذب یا آلرژی به پروتئین های شیر گاو هستند، مناسب است. همچنین دارای مواد مغذی کلیدی با قابلیت هضم و جذب آسان برای نوزادان تا 6 ماهگی می باشد.

پروتئین موجود در این شیر خشک از نوع وی (آب پنیر) بوده که کاملا هیدرولیز شده و حاوی 85% پپتید با زنجیرهای کوتاه و 15% اسید آمینه آزاد می باشد؛ بنابراین برای نوزادان آلرژیک مناسب است.

پپتی سنیور دارای ترکیب خاصی از چربی به صورت 50% تری گلیسیرید با زنجیره متوسط بوده که در نوزادانی که دارای اختلالات شدید سو جذب هستند، سبب جذب بهتری می گردند.

آپتامیل پپتی سنیور حاوی نوکلئوتیدهایی است که نقش مهمی را در ترمیم سلول های مخاط روده ایفا می کنند. میزان لاکتوز در این شیر خشک بسیار کم است.

چه نوزادانی به شیر خشک ضد آلرژی احتیاج دارند؟

یکی از مشکلاتی که برخی از نوزادان در همان ماه های اول تولد به آن مبتلا می شوند حساسیت به پروتئین گاوی و لاکتوز است، به عبارتی دستگاه گوارش نوزاد قادر به هضم این پروتئین نبوده و کودک دچار حساسیت می شود. عدم تحمل پروتئین شیر گاو یکی از شایع ترین آلرژی های غذایی است که نوزادان درگیر آن می شوند.

چه نوزادانی به شیر خشک ضد آلرژی نیاز دارند؟ برای نوزادانی که در پردازش شیر خشک یا شیر مادر مشکل دارند و نوزادان با سابقه خانوادگی قوی آلرژی شیر خشک ضد آلرژی توصیه می شود.پ

انتظاراتی که از پس مصرف شیرخشک ضد حساسیت می توان داشت:

بوی متفاوت: فرایند حذف پروتئین های حساسیت زا سبب بو و مزه متفاوتی در شیر خشک می شود.

تغییر در مدفوع: مشاهده تغییر در مدفوع پس از استفاده از شیرخشک ضد حساسیت طبیعی است اما توجه داشته باشید در صورتی که مدفوع آبکی، سفید و یا قرمز مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید.

رنگ شفاف تر: با عدم وجود پروتئین های سنگین شیر، شیر خشک های ضد حساسیت شفاف تر از شیرخشک های معمولی می باشند.

 • نتیجه گیری

از مهم ترین علل آلرژی در نوزادان حساسیت به پروتئین شیر گاو است. که برای رفع این مشکل پزشکان شیر خشک ضد حساسیت را تجویز می کنند. وقتی کودک به پروتئین شیر حساسیت دارد، سیستم ایمنی بدن او نسبت به پروتئین های موجود در شیر بیش از حد واکنش نشان می دهد. از علائم حساسیت اسهال، استفراغ، خس خس سینه، آبریزش بینی و اگزما شایع تر می باشند.

2 دیدگاه در “شیر خشک ضد حساسیت چیست؟ معرفی بهترین شیر خشک بدون حساسیت

 1. چجوری می تونیم با کارشناسانتون در ارتباط باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *