انواع شیر خشک های ببلاک

آکادمی اطفال آمریکا، شیر مادر را به عنوان بهترین و کامل ترین تغذیه برای نوزادان و شیر خواران پیشنهاد داده است. از نظر متخصصین این آکادمی نوزاد حداقل تا شش ماهگی فقط از شیر مادر باید تغذیه کند و بیان می کنند آنتی بادی های موجود در بدن مادر از طریق شیر وارد بدن نوزاد شده و او را در برابر خطر بسیاری از عفونت ها محافظت خواهد کرد.

گاهی اوقات به دلایل مختلف مانند کافی نبودن شیر مادر، حساسیت نوزاد به شیر مادر و مشکلات گوارشی، مجبور هستیم برای تغذیه نوزاد از شیر خشک استفاده کنیم. شیر خشک ببلاک از جمله شیر خشک هایی است که با سیستم گوارشی نوزاد سازگار می باشد.

شیر خشک ببلاک حاوی پره بیوتیک (نوعی فیبر) بوده که تحمل پذیری نوزاد را افزایش داده و سبب می شود تا مدفوع نوزادان نرم تر شود. اکثر مواقع تغذیه نوزادان با شیر خشک باعث یبوست آنها می گردد که خوشبختانه با مصرف شیر خشک ببلاک احتمال یبوست بسیار کاهش خواهد یافت.

شیر خشک ببلاک دارای انواع گسترده ای است که برای تغذیه نوزادان در سنین مختلف رشد و رفع مشکلات گوارشی آنها (رفلاکس، کولیک و غیره) و همچنین تغذیه نوزادان نارس کاربرد دارد. انواع  شیر خشک ببلاک عبارتند از:

شیر خشک ببلاک 1، شیر خشک ببلاک 2، شیر خشک ببلاک 3، شیر خشک ببلاک کامفورت، شیر خشک ببلاک ببجونیور، شیر خشک ببلاک پره مچور، شیر خشک ببلاک AR  و شیر خشک LF.

شیر خشک ببلاک دارای قیمت مناسبی می باشد. شیر خشک های مخصوص این برند (شیر خشک کامفورت، پره مچور، LF و AR) نسبت به شیر خشک های شماره 1، 2، 3 قیمت بالاتری دارند که این افزایش قیمت به دلیل دارا بودن ترکیبات خاصی برای بهبود عملکرد دستگاه گوارشی و رشد سریع سیستم عصبی مرکزی در نوزادان نارس است.

آشنایی با برند ببلاک میلوپا

میلوپا Milupa اولین بار توسط امیل لوئیس پاولی و روبرت لائر در سال 1921 تاسیس شد که تا سال 1950 تنها شیر خشک تولید می کرد و از سال 1950 تولید سرلاک را نیز در دستور کار خود قرار داد.

در سال 1387 شرکت صنایع پودر شیر مشهد با شرکت فرانسوی لون نوتریشیا سرمایه گذاری مشترکی را برای تولید شیر خشک آغاز کردند که با نام نوتریشیا ام ام پی فعالیت خود را ادامه دادند که محصولات این شرکت با برند ببلاک میلوپا وارد بازار شد.

مواد اولیه این برند برای تولید پودر شیر از کشور های اروپایی (مانند هلند، آلمان، ایرلند) تهیه می شود. شیر خشک ها بعد از تولید و مطابقت با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، اتحادیه اروپا و تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بازارهای داخلی و خارجی ارائه می شوند.

از انواع محصولات این برند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیر خشک ببلاک1، 2، 3 میلوپا
 • شیر خشک ببلاک ببجونیور میلوپا
 • شیر خشک ببلاک پره مچور میلوپا
 • شیر خشک ببلاک کامفورت میلوپا
 • غذای کمکی ب ب م ام میلوپا مناسب مادران شیرده با طعم وانیل
 • شیر خشک ببلاک ER میلوپا
 • شیر خشک ببلاک ال اف میلوپا

محصولات این برند در بسیاری از کشورهای دنیا ارائه می شوند که نشان دهنده کیفیت بالای آنها می باشند. شیر خشک های این برند دارای ترکیباتی چون ویتامین آ، ویتامین های گروه ب، ویتامین ث، د، ای و مواد معدنی چون زینک، آهن، روی و مس بوده که سبب رشد و نمو نوزادان می شوند. برخی از ویژگی های شیر خشک ببلاک میلوپا عبارتند از :

 • نزدیک بودن به شیر مادر به دلیل وجود ترکیبات پروتئینی، چربی ها و کربوهیدرات ها
 • دارای پره بیوتیک، نوکلئوتیدها، امگا 3 و امکا 6 می باشد.
 • سبب عملکرد بهتر دستگاه گوارش شده و هضم را در نوزادان بهبود می بخشد.
 • گلوتن، ساکاروز و مواد نگهدارنده ندارد.
 • غنی شده از آهن است.
 • نیازهای تغذیه ای نوزاد را برای رشد تامین می کند.

انواع شیرخشک ببلاک

شیر خشک ببلاک 1

زمانی که مادر شیر کافی برای تغذیه نوزاد ندارد، می توان شیر خشک ببلاک 1 را جایگزین شیر مادر کرد یا به عنوان غذای کمکی از آن برای تغذیه نوزادان استفاده نمود. این شیر خشک از بدو تولد تا 6 ماهگی مناسب تغذیه نوزادان است.

ببلاک 1 حاوی پره بیوتیک (GOS/FOS) بوده که سبب افزایش باکتری های مفید روده شده، درنتیجه عملکرد دستگاه گوارش نوزادان را بهبود می بخشد و مانع یبوست آنها می شود. از دیگر ویژگی های شیر خشک ببلاک 1 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متناسب و سازگار با بدن نوزاد
 • غنی از آهن
 • به دلیل دارا بودن اسید چرب امگا3 و امگا 6 سبب تکامل مغز و سیستم عصبی در نوزادان می شود.
 • نوکلئوتیدهای موجود در شیر خشک ببلاک 1 سبب رشد و نمو بهتر نوزادان می گردند.

شیر خشک ببلاک 2

این شیر خشک مخصوص تغذیه نوزادان از 6 ماهگی تا 12 ماهگی (یک سالگی) می باشد. این شیر خشک هم به دلیل دارا بودن پره بیوتیک، امگا 3 و امگا 6 عملکرد هضم را در شیرخواران بهبود می بخشد.

از جمله مواد موثر شیر خشک ببلاک 2 عبارتند از:

آهن، پره بیوتیک، ویتامین های A،B،C،D،E، اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6، نوکلئوتیدها، لاکتوز، کربوهیدرات ها، لاکتوز، کلسیم، اسید فولیک، روغن های گیاهی، الیگوساکارید، پروتئین وی (آب پنیر غنی شده)، لیسیتین سویا، ال- کارنتین و ال- ترویپتوفان.

شیر خشک ببلاک 3

شیر خشک شماره 3 ببلاک مناسب نوزادان بالای یک سال می باشد. همچنین ببلاک 3 برای تغذیه کودکان 1 و 2 ساله نیز مورد استفاده قرار می گیرد. چون در این دوران رشد سریع است، کودکان نوپا به جذب انرژی و مواد غذایی مناسب بیشتری نیاز دارند که با مصرف شیر خشک ببلاک 3 نیازشان برطرف می شود.

ببلاک 3 مانند شماره های 1 و 2 ببلاک حاوی پره بیوتیک بوده که مانع یبوست کودکان می شود. همچنین ببلاک 3 غنی شده از آهن است که مانع فقر آهن در نوزادان شده و سبب تکامل و رشد طبیعی نوزاد خواهد شد.

از جمله مواد معدنی ضروری موجود در ببلاک 3، ویتامین D و کلسیم می باشد که باعث رشد و تکامل طبیعی استخوان ها می شوند. از مهم ترین ویژگی های ببلاک 3 می توان موارد زیر را نام برد:

 • تقویت سیستم ایمنی بدن با دارا بودن آهن، ویتامین ها و مواد معدنی متنوع
 • کمک به جذب مواد معدنی
 • حاوی ویتامین دی و کلسیم جهت رشد استخوان ها

نکته: اگر کودک با مصرف ببلاک 3 دچار حساسیت شود، بهتر است مصرف این مکمل را قطع کنید.

از شرایط نگهداری شیر خشک ببلاک می توان به نگهداری در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد، دور از نور خورشید و رطوبت اشاره کرد.

تفاوت ببلاک 1 و 2

ببلاک 1 از بدو تولد تا 6 ماهگی مناسب بوده و ببلاک 2 مخصوص تغذیه نوزادان از 6 ماهگی تا 12 ماهگی (یک سالگی) می باشد.

تفاوت شیر خشک ببلاک 2 و 3

ببلاک 2 مناسب تغذیه نوزادان از 6 ماهگی تا 12 ماهگی (یک سالگی) می باشد اما ببلاک 3 مناسب نوزادان بالای یک سال می باشد.

شیر خشک ببلاک کامفورت

این نوع شیر خشک برای نوزادانی که دچار مشکلات گوارشی خفیف (یبوست و کولیک) هستند، مناسب است. ببلاک کامفورت دارای مواد مغذی با قابلیت هضم و جذب بالا بوده که سبب می گردد عملکرد دستگاه گوارش شیرخوار بهبود یابد.

این نوع شیر خشک جزء شیر خشک های مخصوص بوده که برای شیرخوارانی که در ماه های اول دچار برگشت شیر، یبوست، دل درد و گریه های شدید می شوند، مناسب است. از دیگر ویژگی های شیر خشک ببلاک کامفورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به دلیل دارا بودن بتا پالمتیک اسید، جذب کلسیم بهبود یافته و یبوست در نوزاد کاهش می یابد.
 • دارای نشاسته بوده که به کاهش رفلاکس ( برگشت محتویات معده) نوزاد کمک می کند.
 • مانند سایر شیر خشک های ببلاک حاوی پره بیوتیک بوده که سبب هضم بهتر شیر در نوزادان می شود.
 • به دلیل دارا بودن پروتئین هیدرولیز شده عمل جذب در نوزاد بهتر می گردد.
 • برای نوزادانی که کمبود آنزیم لاکتاز دارند، مناسب است.
 • به دلیل دارا بودن مواد مغذی با قابلیت هضم و جذب بالا، گریه های کودک کاهش یافته و نوزاد آرام می یابد.

شیر خشک ببجونیور

شیر خشک ببلاک ب ب جونیور حاوی پودر شیر غنی شده است که برای کودکان در حال رشد مناسب می باشد. همچنین این نوع شیر خشک به دلیل دارا بودن آهن و امگا 3 موجب تقویت و تکامل مغزی کودکان می شود. ببلاک ببجونیور سیستم ایمنی کودک را بهبود می بخشد و به  دلیل دارا بودن ویتامین D در رشد بافت ها و استخوان های کودک بسیار موثر است.

نکته: مصرف این شیر خشک باید با تجویز پزشک باشد زیرا مصرف این شیر خشک با داروها یا مکمل های دیگر سبب حساسیت در شیرخواران می گردد.

شیر خشک ببلاک پره مچور

 • گاهی اوقات نوزادان به دلایل ناشناخته ای زودتر از موعد مقرر به دنیا می آیند که در این صورت باید از شیر خشک مخصوص نوزادان نارس استفاده کنند.

ببلاک پره مچور مناسب نوزادان نارس (وزن کمتر از 2500 گرم و سن حاملگی کمتر از 37 هفتگی) است. این شیر خشک حاوی ترکیبات خاصی می باشد که سبب رشد و تکامل مغز و سیستم بینایی نوزادان نارس شده و همچنین عملکرد سیستم گوارشی نوزادان را نیز بهبود می بخشد.

متخصصین اطفال مصرف این شیر خشک را تا رسیدن نوزاد به وزن 3000 گرم توصیه می کنند. گاهی اوقات پزشکان تا پایان دو ماهگی استفاده از این شیر خشک را برای رشد مغزی نوزاد ضروری می دانند.

از ویژگی های مهم این نوع شیر خشک می توان موارد زیر را بیان کرد:

 • کمک به بهبود وضعیت دیواره روده نوزادان بعد از اسهال
 • کمک به عملکرد طبیعی کبد
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش و افزایش عمل هضم و جذب در نوزادان
 • مناسب رشد و نمو مغز و سیستم بینایی نوزادان نارس
 • حاوی اسیدهای چرب ضروری، پره بیوتیک، نوکلئوتیدها برای تامین انرژی مورد نیاز نوزاد

فرق شیر خشک ببلاک با ببلاک کامفورت

شیر خشک ببلاک حاصل تبخیر آب شیر بوده که برای نوزادانی که به دلایل مختلف از شیر مادر محروم می باشند، مناسب است. این شیر خشک دارای انواع مختلفی بوده که با توجه به شرایط نوزاد، مخصوصا عملکرد ضعیف دستگاه گوارش توسط پزشک اطفال تجویز می گردد. ترکیبات و مواد مغذی شیر خشک معمولی ببلاک با شیر خشک های مخصوص آن دارای تفاوتهایی می باشد. فرق شیر خشک ببلاک با ببلاک کامفورت عبارت است از:

 • شیر خشک ببلاک برای تغذیه تمامی نوزادان مناسب می باشد ولی شیر خشک کامفورت تنها برای نوزادانی که دارای ناراحتی های خفیف گوارشی مانند یبوست و کولیک هستند، مناسب است.
 • میزان نشاسته در ببلاک کامفورت بیشتر بوده که سبب کاهش برگشت محتویات معده در نوزادان می شود.
 • میزان زیاد بتا پالتیک اسید در ببلاک کامفورت سبب جذب بهتر کلسیم در نوزادان شده و به کمک چربی های موجود در شیر یبوست را کاهش می دهد.
 • میزان لاکتوز ببلاک کامفورت نسبت به ببلاک معمولی کمتر است.
 • میزان پروتئین هیدرولیز شده در ببلاک کامفوت بیشتر از ببلاک معمولی بوده که سبب جذب بهتر شیر در نوزادان با مشکلات گوارشی می شود.

نتیجه گیری

انواع شیر خشک ببلاک بهترین گزینه برای تغذیه نوزادانی است که به دلایل مختلف از شیر مادر محروم می شوند. شیر خشک ببلاک انواع مختلفی دارد که مناسب نوزادان نارس و نوزادان با سیستم گوارشی ضعیف می باشند. بهتر است شیر خشک ببلاک در دمای پایین تر از 30 درجه، دور از نور خورشید و رطوبت نگهداری شود.

13 دیدگاه در “معرفی انواع شیر خشک ببلاک

 1. جعفری گفت:

  سلام شیر خشک ببلاک ضد رفلاکس نداره؟

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   بله، شیر خشک ببلاک AR شیر خشک ضد رفلاکس این برند میباشد.

 2. fard گفت:

  همه شیر خشک های ببلاک لاکتوز دارن؟

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   بله، شما میتوانید از شیر خشک های LA استفاده کنید.

 3. azade گفت:

  چند وقتیه همه نوع شیر خشک های ببلاک تو بازار کم شده. پسر من فقط ببلاک میخوره.

 4. حقیقی گفت:

  تفاوت ببلاک کامفورت با ببلاک AR چیه؟ کدومشون بهتره برای مشکلات گوارشی؟

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   ببلاک کامفورت برای مشکلات گوارشی مانند یبوست و عدم هضم درست مصرف میشود. اما ببلاک آنتی رفلاکس و یا AR برای مشکلات رفلاکسی معده نوزادان و به منظور تلغیظ مواد غذایی معده بکار میرود.

 5. معصومه زندیه گفت:

  سلام. لطفا بفرمایید ببلاک ببجونیور مناسب برای چه سنی است؟ فقط نوشته کودکان درحال رشد…

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   ببلاک جونیور برای کودکان از سن 2 سالگی به بعد مناسب است و میتواند جایگزین شیر پاستوریزه باشد.

 6. ماهان گفت:

  سلام
  پسرم ده روز دیگه ۴ ماهش تموم میشه یک ماهی هست که بهش ببلاک ۱ میدم از وقتی دادمش صورتش حالت اگزمایی پیدا کرده چه شیرخشکی مناسبشه که صورتش خوب بشه؟

  1. admin گفت:

   سلام کاربر عزیز
   ممکن است فرزند شما به پروتئین گاو موجود در شیر خشک ببلاک حساسیت داشته باشد. حتما برای پیگیری این موضوع به پزشک مراجعه کنید.
   برای اطلاعات بیشتر در رابطه با شیر خشک های مناسب این نوع حساسیت مقاله شیر خشک ضد حساسیت به پروتئین گاوی را مطالعه کنید.

 7. دلارام گفت:

  سلام من به بچم ببلاک مینی دو میدادم تو جعبه بود الان ببلاک دو قوطی گیرم اومده فرق دارن با هم

  1. Ebadi گفت:

   سلام کاربر عزیز
   خیر تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آنها در حجم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *